Mladí fajčiari majú nižšie IQ

2.4.2010 12:18:52 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2342x

Hovorí sa, že len hlupák berie drogu. Vedci z univerzity v Tel Avive varujú, že to isté platí aj pre cigarety.

 

Prof. Mark Weiser a jeho kolegovia zistili, že mladí muži, ktorí fajčia, majú nižšie IQ než ich rovesníci. Vedci skúmali 18 až 21-ročných mužov v izraelskej armáde a zistili silné prepojenie medzi množstvom vyfajčených cigariet a IQ fajčiara.

Priemerné IQ nefajčiara bolo 101, kým priemer u fajčiarov bol o sedem bodov nižší na úrovni 94. Navyše kvocient u mladíkov, ktorí za deň vyfajčili viac ako jednu škatuľku cigariet bol v priemere ešte nižší - 90. Inteligenčný kvocient v zdravej populácii mladých ľudí sa pohybuje v rozpätí 84 až 116.

„Medzi lekármi sme si mysleli, že fajčiari sú vo všeobecnosti ľudia, ktorí vyrastali v náročných podmienkach, alebo ktorí majú horšie vzdelanie,“ povedal Weiser. „Pretože sme ale do výskumu zaradili ľudí z rozdielneho socio-ekonomického prostredia, mohli sme s určitosťou povedať, že práve prostredie je rozhodujúce. Vláda by sa mala zamyslieť, ako podporuje vzdelanie v oblasti prevencie fajčenia.

Aby bol výskum ešte dokonalejší, vedci skúmali aj dvojičky. V prípade, že jeden z dvojice fajčil, nefajčiar mal vyššie IQ. Hoci nižšie IQ môže predstavovať rizikový faktor vzniku závislosti od fajčenia, ukázalo sa, že väčšina fajčiarov mala inteligenčný kvocient v rozsahu priemeru.

Vedci skúmali údaje o 20 000 mužoch získané pred, počas a po ich službe v armáde. Všetci muži mali dobrý zdravotný stav, pretože boli uznaní schopnými výkonu vojenských úloh.

„Ľudia na dolnej hranici priemerného IQ mávajú menšiu schopnosť rozhodovania o vlastnom zdraví,“ povedal Weiser. Dodal, že jeho zistenia môžu pomôcť výchove na stredných školách. Menej inteligentní žiaci môžu byť označení za rizikovú skupinu a učitelia sa im môžu intenzívnejšie venovať.

„Ľudia s nižším IQ nie sú len náchylnejší na závislosti ako fajčenie,“ povedal Weiser. „Tí istí ľudia môžu byť skôr obézni, mať problémy s výživou či drogami. Náš výskum je len príspevkom k množstvu bádania v oblasti vplyvu menšej inteligencie na zdravie človeka a mal by pomôcť rodičom a odborníkom pomôcť ohrozeným skupinám mladých ľudí spraviť lepšie rozhodnutie.“

originál článku