ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nové podvodné plavidlo poháňané oceánom

10.4.2010 19:46:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2339x

NASA, americké námorníctvo a univerzitní vedci predviedli úspešne prvé podvodné robotické vozidlo, ktoré poháňa prírodná a obnoviteľná termálna energia oceánov.

 

Autonómne vozidlo SOLO-TREC (z The Sounding Oceanographic Lagrangrian Observer Thermal RECharging) využíva nový termálny dobíjací motor poháňaný rozdielom teplôt v rôznych hĺbkach oceána. Technológiu možno použiť na takmer všetkých oceánografických robotických zariadeniach, preto by mohla viesť k novej generácii autonómnych podvodných vozidiel zodpovedných za monitorovanie oceána pre potreby klimatických výskumov, výskumov morského života a pozorovania.

„Ľudia dlho snívali o stroji, ktorý vyprodukuje viac energie než spotrebuje a funguje bez prestania,“ povedal Jack Jones, jeden z vedcov NASA, ktorým sa pred nedávnom podarilo ukončiť trojmesačný test prototypu pri havajskom pobreží. „Perpetuum mobile sa vytvoriť nedá, podarilo sa nám však vytvoriť zariadenie, ktoré môže dlhodobo plniť svoju úlohu bez nutnosti dodania energie či paliva.“

„Väčšinu planéty pokrýva oceán, vieme o ňom ale menej než o niektorých iných planétach,“ povedal Yi Chao. „Technológia zbierajúca energiu z oceána bude mať veľký vplyv na meranie a monitorovanie oceána a jeho vplyvu na klímu.“

SOLO-TREC využíva termálnu energiu získanú vďaka rozdielom teploty povrchových vôd a chladnejších podmienok vo väčších hĺbkach. Kĺúčom k tejto operácii sú starostlivo vybrané voskové látky známe ako materiály prechádzajúce fázovou premenou (phase-change materials - PCM), ktoré obsahuje 10 vonkajších puzdier a ktoré slúžia na produkciu energie pre vozidlo. Keď sa blíži k povrchu, materiál v puzdrách sa roztopí a rozťahuje, pri ponorení znova stuhne a stiahne sa. Expanzia vosku stláča olej v plavidle. Olej periodicky riadi hydraulický motor, ktorý vyrába elektrinu a dobíja batérie vozidla. Energia z batérií poháňa hydrauliku vozidla, ktorá mení jeho objem (a tým aj vztlak) a umožňuje vertikálny pohyb.

Doteraz vykonal SOLO-TREC viac ako 300 ponorení do hĺbky 500 metrov. Motor vyprodukoval pri jednom ponorení energiu 6100 J, čo je dosť na fungovanie elektrických vedeckých zariadení, GPS prijímača, komunikačného zariadenia a riadiacej vztlakovej pumpy na palube. Jeho fungovanie je výsledkom päťročného výskumu NASA.

Výkon podvodných robotických zariadení bol vždy limitovaný energiou. „Jej získavanie z okolitého prostredia otvára dvere expanzii použitia autonómnych systémov,“ povedal programový manažér Thomas Swean.

SOLO-TREC vo svojej misii pokračuje. A vedci sa nechystajú prestať. Zariadenie môže vede pomáhať mnoho mesiacov, dokonca rokov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,33
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.