ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kto vládne kŕdľu holubov?

14.4.2010 20:47:36 | Q
ScienceNOW | Počet zobrazení: 1604x

Kŕdeľ holubov nad vašou hlavou môže pôsobiť chaoticky, ide však v skutočnosti o organizovanú letku. Pomocou malých zariadení využívajúcich technológiu GPS (global positioning system) pripevnených na vtákoch vedci zistili, že kŕdeľ vždy sleduje pohyb niekoľkých vodcov. Zistenia by mohli pomôcť pochopiť správanie masy iných druhov živočíchov, dokonca ja davu ľudí.

 

Kŕdeľ vtákov je jedna z najbežnejších každodenných vecí, mnoho aspektov správania živočíchov v ňom však vôbec nechápeme. Prečo napríklad kŕdeľ náhle zmení smer? Prečo vtáky zastanú a oddýchnu si práve na tom telefónnom kábli? A prečo bez prítomnosti akéhokoľvek nebezpečenstva vtáky náhle naraz vzlietnu?

Maďarskí vedci chceli využitím moderných technológií nájsť na tieto a ďalšie otázky odpoveď. Tím vedený Tamásom Vicsekom z Eötvösovej univerzity vyzbrojila kŕdeľ 13 cvičených holubov malými GPS zariadeniami, ktoré dokázali každých 0,2 sekundy zistiť pozíciu vtáka. Potom vždy 10 členov kŕdľa vyslali na 15 testovacích letov. Vedci skúmali zmeny smeru letu a mieru, s akou zmenu smeru letu vtáka napodobnili jeho druhovia.

V najnovšom čísle časopisu Nature vedci uviedli, že výskum letu odhalil presnú hierarchiu, v rámci ktorej takmer všetky vtáky sledujú pohyb lídrov kŕdľa, ktorí sa vždy pohybujú vpredu. Ak vedúci vták zmenil smer, ostatné ho napodobnili do 0,4 sekundy, čo sa považuje za čas príliš dlhý na to, aby predstavoval reflex.

Vedci tiež zistili, že vodcom nebol vždy ten istý jedinec, dokonca ani počas jedného letu. Je možné, že takýto spôsob prijímania rozhodnutí v skupine je presnejší a výhodnejší než iné. Podľa zoologičky Dory Birovej z Oxfordu majú členovia kŕdľa väčšiu šancu na prežitie, ak sa občas podieľajú aj na jeho vedení.

Ďalšou zvláštnosťou bolo, že menej dôležité vtáky väčšinou lietali z pravej strany vodcu. Podľa vedcov je to preto, že v mozgu vtákov ľavá strana zabezpečuje priestorovú orientáciu a pravá riadi sociálne rozlišovanie. Potom čokoľvek, čo vták pozoruje ľavým okom (a čo spracuje pravá strana jeho mozgu) spôsobí rýchlejšiu sociálnu odozvu.

„Stupeň koordinácie kŕdľa je skutočne obdivuhodný,“ povedala Birová. „Identifikovali sme jasnú hierarchisckú štruktúru v rozhodovacom procese.“

Podľa Iaina Couzina z Princetonskej univerzity môžu zistenia vedcov pomôcť vysvetliť skupinové správanie aj iných živočíchov, napríklad rýb. Podľa neho je rovnováha medzi demokraciou a hierarchiou v kŕdli fascinujúca.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,04
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.