ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Slnko nie je aktívne. Budú chladné zimy?

17.4.2010 12:38:12 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3496x

Európu môžu v najbližšej dobe podľa vedcov častejšie postihnúť chladné zimy, za čo bude zodpovedná nízka slnečná aktivita.

 

Vedci našli spojenie medzi menším počtom škvŕn na Slnku a atmosférickými podmienkami, ktoré „blokujú“ teplé západné vetry ovplyvňujúce v zimných mesiacoch klímu Európy. Rýchlo však dodávajú, že jav ovplyvní počasie len v malej oblasti a nezmení globálny trend otepľovania.

„Podľa mnohých tvrdení sme zažili veľmi studenú zimu a chcel som zistiť, či to bola náhoda, alebo nie,“ povedal vedúci auto výskumu Mike Lockwood, profesor fyziky na Univerzite v Readingu vo Veľkej Británii. Spolu so svojimi kolegami porovnali údaje o miere slnečnej aktivity so záznamom teplôt známym ako Central England Temperature (CET), ktorý je najstarším sústavným meraním údajov tohto typu na svete.

Vedci použili záznamy CET z posledných 351 rokov, pretože obsahovali údaje ešte spred začiatku tzv. Maunderovho minima, dlhodobého zníženia aktivity Slnka, ktoré trvalo asi pol storočia.

K Maunderovmu minimu došlo v druhej polovici 17. storočia, v období, kedy bolo v Európe niekoľko krutých zím a ktoré sa niekedy označuje ako malá doba ľadová. Potom došlo k postupnému nárastu slnečnej aktivity, ktorý trval 300 rokov. Prof. Lockwood hovorí, že výskumy aktivity Slnka, ktoré poskytujú údaje spred 9000 rokov, že aktivita sa 300 rokov veľmi pomaly zvyšovala a potom za 100 rokov prudko klesla ešte viac než na pôvodnú hodnotu. Povedal, že v súčasnosti aktivita Slnka znova od roku 1985 klesá.

Vedci preto mohli porovnať posledné roky so situáciou na konci 17. storočia. „Zistili sme, že situácia je veľmi podobná,“ povedal Lockwood.

Lockwood tvrdí, že je niekoľko možných vysvetlení tejto súvislosti a jeho tím sa prikláňa k myšlienke meteorologického javu známeho ako „blokovanie“. To ovplyvňuje dynamiku tryskového prúdenia, ktoré predstavuje veľmi silné vetry vo výške 7 až 12 km, ktoré môžu mať hlavný vplyv na počasie. v každej hemisfére je jedno tryskové prúdenie.

K „blokovaniu“ dochádza, ak prúdenie nad Atlantikom vytvorí tvar písmena „S“ a vietor sa začne ponad seba vracať. Bez neho prináša prúdenie mierne počasie, na ktoré sme zvyknutí. V opačnom prípade sa ale prúdenie presunie na sever a Európu viac ovplyvnia chladné vetry z východu.

Nedávne výskumy spájajú zníženie slnečnej aktivity s presunom „blokujúcich“ udalostí sponad oceána východnejšie nad európsky kontinent. Mrazy minulej zimy podľa nich spôsobil práve tento faktor.

Zachované pozorovania z dôb Maunderovho minima spomínajú v chladných zimách prúdenie vetra z východu, čo posilnilo vedeckú hypotézu o „blokovaní“.

Spôsob, akým slnečná aktivita ovplyvňuje správanie blokujúcich javov v prúdení vzduchu súvisí s množstvom ultrafialového žiarenia prichádzajúceho zo Slnka. To zohrieva stratosféru (20-50 km nad povrchom planéty), najmä rovníkovú stratosféru. Vedie to k väčšiemu rozdielu teplôt a to k vzniku prúdenia vzduchu v stratosfére.

Výskumy ukázali, že stav stratosféry ovplyvňuje dianie v troposfére, kde dochádza k tryskovému prúdeniu. „Existujú jednoduché modely, ktoré ukazujú, ako posunie zohrievanie stratosféry pri rovníku tryskové prúdenie,“ povedal Lockwood.

Lockwood zdôraznil, že „blokovanie“ ovplyvňuje len určitú geografickú oblasť a nemá dosah na globálnu klímu. Napríklad tohtoročnú zimu možno podľa záznamov považovať za 14. najchladnejšiu za posledných 160 rokov, celosvetovo bola 5. najteplejšia.

Vedci predpokladajú, že zníženie slnečnej aktivity bude trvať ešte niekoľko desaťročí, nebude to ale podľa nich znamenať, že všetky zimy v Európe budú chladné. Počasie ovplyvňuje totiž aj množstvo iných meteorologických parametrov.

Vedci sa chcú v ďalšom výskume zamerať na skúmanie vplyvu nízkej slnečnej aktivity na európske počasie v letných mesiacoch.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.