ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Elektrický náboj na Mesiaci?

19.4.2010 17:36:04 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3014x

Vedci z NASA vypočítali, že počas prúdenia slnečného vetra cez prirodzené prekážky na Mesiaci, sa môžu nabíjať krátery na jeho póloch stovkami voltov.

 

Polárne krátery na Mesiaci sú zaujímavé z dôvodu existujúcich zdrojov ľadu. Ich dno je vďaka nakloneniu osi Mesiaca v stálom tieni, čo spôsobuje teploty pod -240,00 °C, dostatočne nízke na to, aby pomohli zachovať prchavý materiál (akým je voda) miliardy rokov.

„Naše výskumy však tiež predpokladajú, že roboty sa na dne kráterov okrem zimy stretnú aj s komplikovaným elektrickým prostredím, ktoré môže ovplyvniť chemické zloženie povrchu, statické výboje a priľnavosť prachu.,“ povedal William Farrell z NASA.

Pôsobenie slnečného vetra v kráteroch môže spôsobiť eróziu povrchu, ktorá ovplyvňuje len nedávno objavené molekuly vody. Statický výboj by mohol spôsobiť skrat v citlivých prístrojoch a priľnavý, drsný mesačný prach by mohol zodrať skafandre a byť nebezpečný, ak by sa dostal do vesmírnej lode, či pri dlhodobom vdychovaní.

Slnečný vietor je prúd elektricky nabitých častíc, elektrónov a iónov, ktoré do vesmíru neustála vyžaruje povrch Slnka. Pretože Mesiac je oproti Slnku len mierne vychýlený, pri jeho póloch prúdi slnečný vietor takmer vo vodorovnom smere

Vedci vytvorili počítačové simulácie, pomocou ktorých chceli zistiť, čo sa deje pri prúdení slnečného vetra za hranou krátera. Zistili, že slnečný vietor sa určitým spôsobom správa ako vietor na Zemi – a prúdi do údolí a kráterov na póloch. Na rozdiel od vetra na Zemi ale jeho duálne zloženie z elektrónov a iónov môže spôsobiť vznik nezvyčajného elektrického náboja na stene krátera, priamo pod jeho hranou.

Pretože elektróny sú asi 1000-krát ľahšie než ióny, prúdia do krátera pred ťažkými iónmi a vytvárajú v ňom záporne nabitú oblasť. Ióny ich dostihnú, ale prichádzajú v menšej koncentrácii ako elektróny. Táto nerovnováha v kráteri spôsobí, že jeho steny sa nabijú záporným nábojom. Výpočty odhalili, že najväčší rozdiel medzi elektrónmi a iónmi je na záveternej strane krátera. Tam sa ióny dostanú k povrchu najťažšie.

„Elektróny vytvárajú elektrónový oblak, ktorý môže niesť skutočne veľký záporný náboj s napätím niekoľko stoviek voltov v porovnaní so slnečným vetrom prúdiacim ponad kráter,“ povedal Farrell.

Záporný náboj nevzniká natrvalo. Príťažlivá sila medzi záporne nabitou oblasťou a kladnými iónmi by mohla spôsobiť prúdenie ďalšieho nezvyčajného elektrického prúdu. Vedci si myslia, že jedným z možných zdrojov tohto prúdenia môže byť záporne nabitý prach, ktorý odpudzuje záporne nabitý povrch krátera a ktorý tak prúdi preč z nabitej oblasti. „Astronauti v module Command pozorovali slabé lúče na mesačnom horizonte, ktoré mohli byť výsledkom rozptylu svetla elektricky ovplyvneného prachu,“ povedal Farrell. „Misia Apolla 17 navyše pristála na mieste podobnom kráteru – u údolí Taurus-Littrow. Ich prístroje zaznamenali vplyv mesačného prachu na mieste s takmer vodorovným prúdením slnečného vetra, čo je podobné so situáciou na póloch.“

Vedci teraz plánujú vytvorenie komplexnejších počítačových modelov. „Chceme vyvinúť trojrozmerný model, aby sme overili skutočný vplyv slnečného vetra na hrany krátera. Okrem vertikálneho šírenia nás tiež zaujíma správanie v horizontálnom smere,“ povedal Farrell. V roku 2012 chce NASA spustiť misiu LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), ktorá bude obiehať okolo Mesiaca a mohla by zistiť aj to, či sú predpovede a simulácie astrofyzikov pravdivé.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,94
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.