ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Smerom k efektívnejšiemu bezdrôtovému prenosu energie

20.4.2010 15:29:14 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2627x

V roku 2007 vyhlásili vedci z MIT, že objavili nový spôsob prenosu elektrického prúdu bez použitia káblov. V predošlých dňoch ukázali, že efektivita systému stúpa pri pripojení viacerých zariadení v rovnakom čase.

 

V najnovšom článku v časopise Applied Physics Letters odborníci predviedli systém veľmi blízko k použitiu pre napájanie bežných zariadení. V prvom prototype z roku 2007 tvorili vysielač a prijímač dve cievky s priemerom 60 centimetrov. Tieto jednotky boli od seba vzdialené dva metre a vedci ich použili na rozsvietenie 60-wattovej žiarovky aj v prípade, že v ceste sedeli ľudia. Nový systém využíva väčší vysielač, ale prijímače, ktoré majú priemer len 15 cm, čo umožňuje zabudovať ich do počítačov alebo domácich kín. Vysielajúcu cievku možno umiestniť do steny alebo stropu. Vedci dokázali, že systém dokáže prenášať energiu na vzdialenosť postačujúcu pre bežné miestnosti.

André Kurs, doktorand z MIT a vedúci súčasného výskumu, povedal, že proces zmenšovania prijímača stále pokračuje. Predpokladá, že ho čoskoro bude možné zabudovať aj do prenosného zariadenia.

Základný princíp bezdrôtového prenosu energie pochádza z práce Nikola Teslu a iných priekopníkov výskumu elektriny, vedci z MIT však objavili postup, aký proces zjednodušiť a zefektívniť.

Systém funguje na základe vytvárania silnej elektromagnetickej rezonancie medzi vysielacou a prijímacou cievkou, podobne ako sa ladička môže rozochvieť pri správnom zvuku, alebo ako sa dokáže rádiová anténa zamerať len na jednu frekvenciu. V tomto prípade neovplyvnia magnetickú rezonanciu ostatné objekty a ani ostatné objekty nie sú ovplyvnené.

Kľúč k úspechu – schopnosť prenášať použiteľné množstvo energie pomocou cievok rozumnej veľkosti – objavil v roku 2005 Marin Soljačić z MIT.

Vedcom sa napriek teórii donedávna nepodarilo dokázať, že pri zapojení dvoch zariadení sa zvyšuje efektivita systému. Vedci zistili, že pri súčasnom zapojení dvoch zariadení sa účinnosť z pôvodných 20 % zvýšila na 30 %. Dva prijímače totiž rezonujú aj navzájom a pomáhajú zosilniť magnetické pole. Kurs si myslí, že účinnosť bude rásť s pridávaním ďalších zariadení, a že čoskoro sa môže priblížiť k teoretickej hodnote 100 %.

Vedcom sa v experimente podarilo preniesť 100 wattov energie, Kurs ale povedal, že množstvo energie je obmedzené len použitým zosilňovačom a možno ho zväčšiť. „Môžu to byť stovky wattov i kilowatty,“ povedal. To je dosť na fungovanie niekoľkých domácich spotrebičov ako lampy, počítače alebo televízne prijímače. „Môžete tak v bežnej miestnosti prevádzkovať tucet zariadení,“ povedal.

Vedci v roku 2007 založili spoločnosť WiTricity, ktorej cieľom je presadiť vynález na trhu. Väčšina z majiteľov a konateľov spoločnosti sú profesori, študenti a absolventi MIT. Spoločnosť pôvodne predpokladala, že bude trvať niekoľko rokov, kým vznikne komerčný produkt. Kurs si ale myslí, že už výrazne pokročili a ich cieľ sa priblížil. Vedci nepotrebujú žiadne objavy, len čas na úpravu dizajnu cievok a riadiaceho systému.

Vedci okrem zmenšovania cievok pracujú aj na optimalizácii zariadení s cieľom maximálnej efektivity. Je nutné, aby bol tento proces úplne automatický a to pri viacerých zariadeniach nie je úplne jednoduchá záležitosť.

Tento nápad prevzali aj iné firmy a nezávisle začali vytvárať podobné systémy. Medzi veľkých hráčov na trhu patria napríklad Intel či Sony.

Tesla, ktorému dnes vedci ďakujú za jeho úsilie v oblasti elektriny, by bol určite nadšený. Mal predstavu, ktorú nemohol prakticky realizovať a ktorú dnes vedci vďaka technickému pokroku úspešne napĺňajú.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.