ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Šerpovia vyčistia na Evereste zónu smrti

23.4.2010 15:43:36 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2474x

20 nepálskych šerpov chce vyčistiť vrchol Mount Everestu a zniesť odtiaľ telá mŕtvych horolezcov.

 

Šerpovia budú pracovať vo výške nad 8000 metrov, ktorá je kvôli zradným podmienkam a riedkemu vzduchu známa ako „zóna smrti“. Chcú zniesť telá minimálne dvoch horolezcov, Američana Scotta Fischera, ktorý zahynul v roku 1996 a Švajčiara Gianniho Goltza, ktorého život si hora vzala v roku 2008.

Šerpovia chcú dosiahnuť Južné sedlo, ktoré je len málo pod hranicou 8000 metrov, do 1. mája. Po postavení tábora sa plánujú dostať na vrchol hory a po ceste späť zbierať všetok odpad.

Expedíciu vedie Namgyal Sherpa, ktorý stál na najvyššej hore sveta už sedemkrát. Tvrdí, že expedícia bude prvým zbieraním odpadkov v takej výške. Je to podľa neho veľmi dôležité pre ochranu životného prostredia a zvýšenie bezpečnosti na Evereste.

„Som lezec a keď idem na Everest som nahnevaný, pretože je tam veľa odpadu,“ povedal Namgyal.

Kvôli nedostatku kyslíka, veľkému mrazu a vražedným podmienkam nebudú môcť šerpovia odniesť viac ako 20 kg odpadu na osobu a na jeden raz nedokážu stráviť nad hranicou 8000 metrov viac ako 12 hodín.

V Južnom sedle zostanú týždeň a budú robiť do zóny smrti viaceré výpravy. Potom sa vrátia do základného tábora, oddýchnu si a na vrchol sa vrátia ešte dvakrát. Šerpovia vedia, že je to nebezpečná úloha, ale veria si. „Musíte si dať pozor na lavíny a rôzne pukliny. Ak máte techniku a potrebné skúsenosti, až také nebezpečné to nie je,“ povedal Namgyal. Šerpovia chcú odpratať 3000 kg starých stanov, lán, kyslíkových prístrojov, obalov od jedla a plynových bômb.

Chcú tiež zniesť telá horolezcov, ktorý pri svojom pokuse o zdolanie Everestu zahynuli. „Už som tam videl tri telá a vieme ešte o štvrtom,“ povedal Namgyal. Do základného tábora znesú Švajčiara Gianniho Goltza. Jeho rodina dala povolenie ku kremácii tela. Šerpovia majú na prenos tiel pripravené špeciálne nosidlá.

Chcú zniesť aj telo Američana Scotta Fischera, ktorý zahynul v roku 1996, v sezóne, ktorá bola na Evereste najtragickejšia. V tom roku zomreli na hore 15 horolezci, z toho 8 v jeden deň. Horolezci si myslia, že nájdu aj telo Novozélanďana Roba Halla,, ktorý skonal rovnako v roku 1996.

Namgyal povedal, že mnohé rodiny horolezcov si želajú, aby ich telá ostali na Evereste, pretože si myslia, že by si to oni sami tak priali. Nepálska vláda však nechce mať z hory cintorín. „Rešpektujeme vôľu pozostalých, táto hora je však posvätná a preto je postoj našej vlády jasný – nechceme tam žiadne mŕtvoly,“ povedal spoluautor projektu Chakra Karki. „Všetky telá by sa mali dostať pod základný tábor a tam by ich mali spáliť alebo pochovať.“

Šerpovia budú mať za úlohu aj zbieranie lán, ktoré sú na Evereste ešte aj z roku 1953. Dnes horolezci často netušia, či je lano, ktoré je stále na hore, ešte spoľahlivé. Vyzerajú v poriadku, ale ak sa ktokoľvek priviaže k starému lanu, stane sa nehoda.

Expedícia má byť základom štandardného postupu pre podobné projekty v budúcnosti.

„Nech leziete na akúkoľvek horu, prosím zachovajte ju čistú,“ hovorí Namgyal. „Každá z nich je zdrojom vody. Ľudia by mali podporiť každého, kto ju chce vyčistiť.“

Nepálska vláda vydala nariadenie, ktoré prikazuje expedíciám odnášať všetok svoj odpad pod hrozbou nevrátenia 4000-dolárovej zálohy.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,72
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.