Vyňucháme si dlhší život?

23.4.2010 17:09:30 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1881x

Čo pre vás znamená vôňa dobrého jedla? Môže znamenať viac, než si myslíte. Niektoré pachy, ktoré reprezentujú jedlo alebo znamenajú nebezpečenstvo, sú zodpovedné za zmenu dĺžky života zvierat a ich fyziológiu aktivovaním malej skupiny neurónov. Zistil to tím vedcov z amerických univerzít.

 

Nedávny výskum ukázal, že zmyslové vnemy môžu mať vplyv na množstvo vlastností ľudského organizmu, napríklad športovú výkonnosť, cukrovku, alebo starnutie. Hlístovce a ovocné mušky, ktorým odobrali schopnosť vnímať pach alebo chuť, napríklad žili dlhšie. Špecifické pachy a spôsob, akým ovplyvňujú organizmy ale ostali neznáme.

Pomocou molekulárnej genetiky vedci zistili, že medzi pachy spôsobujúce zmenu fyziológie a starnutie patrí aj oxid uhličitý. Mušky, ktoré ho necítia, žijú dlhšie ako tie, ktoré majú funkčný čuchový zmysel. Prežívajú tiež menej stresu a majú viac telesného tuku. Pre množstvo druhov hmyzu predstavuje CO2 dôležitú pomoc, ktorá znamená prítomnosť potravy alebo druha v ťažkostiach.

Vedci ale dokázali, že cítenie zdroja potravy zhoršuje zdravie a oberá o výhody plynúce z nízkokalorickej stravy. Už vedia, že za to môže oxid uhličitý.

„Chceme zistiť, ako vnímanie zmyslov ovplyvňuje zdravie. Tých 50 neurónov, ktorých úlohou je vnímať CO2, nejako ovplyvňuje zmeny v organizme, ktoré vedú, k rýchlejšiemu starnutiu,“ povedal Scott Pletcher. Tento fenomén vedci pozorujú u druhov, ktoré nie sú už niekoľko miliónov rokov nijako ovplyvnené evolúciou, čo znamená, že by podobnú vlastnosť mohol mať aj organizmus človeka. U nás to ale nebude najpravdepodobnejšie vnímanie oxidu uhličitého, ale určité vnímanie potravy alebo nebezpečenstva.

Ak by to bola pravda, bolo by možné navrhnúť postupnosť zmyslových zážitkov, ktoré by pomohli zdravému a normálnemu starnutiu.

originál článku