Kontaminujú mikróby zo Zeme Mars?

28.4.2010 18:36:55 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2296x

Baktérie z vesmírnych lodí by mohli v prostredí na planéte Mars prežiť tak dlho, že by ho kontaminovali pozemským životom.

 

Hľadanie života na Marse je hlavným cieľom Inštitútu astrobiológie NASA. Aby sa zachovalo pôvodné prostredie, je „bionáklad“ smerujúci na Mars predmetom sterilizácie navrhnutej tak, aby predišla kontaminácii povrchu planéty.

Sterilizácia podľa výskumov značne znížila množstvo biologického materiálu na palube, ukázalo sa ale, že mnohé mikroorganizmy prežijú. Sterilné prostredie rakety znamená, že prežijú len tie skutočne odolné, napríklad baktérie kmeňa acinetobacter, bacillus, escherichia, stafylokokov a streptokokov.

Vedci z University of Central Florida vytvorili podmienky podobné Marsu vďaka disikácii, zníženiu tlaku, nízkym teplotám a ultrafialovému ožarovaniu. Počas týždňového výskumu zistili, že Escherichia coli, potenciálny kontaminant na palube vesmírnej rakety, by mohla na Marse prežiť, nie však rásť, ak by ju pred ultrafialovým žiarením chránila tenká vrstva prachu alebo výklenok vesmírnej lode.

„Ak by bolo reálne, že mikróby na Marse prežijú dlhšiu dobu, potom môžu misie na túto planétu spôsobiť rozšírenie pozemského života,“ tvrdia vo svojej správe vedci. „Preto je potrebné skúmať diverzitu mikroorganizmov a potenciál ich dlhodobého prežitia na inej planéte.“

originál článku