ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

10 rokov od Dolly

26.2.2007 19:56:04 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2704x

Klonovanie cicavcov oslávilo 21. februára desaťročnicu. Príchod ovce Dolly znamenal začiatok novej éry.

 

Ovca Dolly vytvorená v inštitúte Roslin v škótskom Edinburgu. sa v skutočnosti narodila už 5.7.1996, jej existencia však bola oznámená až 21.2.1997.

V roku 1997 bolo potrebných 277 pokusov na vyklonovanie jednej ovce. Dnes treba na vytvorenie jedného klonu v priemere 150 až 200 pokusov. Je to lepšie, ale nie veľmi výrazne. Ukazuje sa, že jadrový prenos dospelých buniek – proces, pomocou ktorého bola klonovaná Dolly - nie je dostatočne efektívny.

Technika vyžaduje vyňatie jadra z jednej telovej bunky darcu a jeho prenos do neoplodneného vajíčka, ktorému bola odobratá jeho vlastná genetická informácia. Pomocou elektrického výboja alebo chemikálií sa začne vajíčko meniť na embryo.

Celá veda je v presvedčení bunky darcu, že už nie je napríklad bunkou kožnou, ale kmeňovou bunkou, ktorá sa dokáže transformovať na každú bunku v tele, aby bolo možné z bunky vytvoriť embryo.

 

Vedci priznávajú, že ešte stále žasnú nad fungovaním klonovania. Dnes je výskum na ceste k porozumeniu „preprogramovania“ bunky.

Výskumníci dnes vedia, že na proces premeny funkcie bunky vplýva veľké množstvo faktorov a len ich správna kombinácia môže zvýšiť efektívnosť klonovania.

Ukazuje sa ale, že počiatočný vývoj rôznych druhov cicavcov je úžasne rozdielny. Napríklad klonovanie myší je podľa vedcov, ktorí v roku 1997 vytvorili prvú klonovanú myš nazvanú Cumulin, omnoho zložitejšie ako vytvorenie klonov kravy, ovce alebo prasaťa. Je to spôsobené rozdielnym procesom jadrového prenosu u živočíšnych druhov.

Napriek tomu, že klonovanie je málo efektívne, vedci v ňom vidia veľký vedecký a komerčný potenciál.

Niektorí vedci sa dnes snažia vytvoriť zvieratá s orgánmi, ktoré by mohli byť transplantované ľuďom. K uskutočneniu ale má bližšie klonovanie zvierat, ktoré budú vytvárať látky pre zdravotníctvo.

Klonovanie dostalo tiež komerčný rozmer v poľnohospodárstve. V Spojených štátoch amerických označili vedci jedlo vyrobené z klonovaného dobytka, prasiat a kôz za rovnako bezpečné ako normálne jedlo. Chovom zdravších klonovaných jedincov by sa dalo dosiahnuť zvýšenie kvality živočíšnych produktov. Bude ale trvať pomerne dlho, kým tieto produkty spoločnosť prijme.

Kým za uplynulých desať rokov dosiahlo klonovanie zvierat pomerne veľký pokrok, najviac pozornosti sa stále venuje možnosti klonovania človeka. Vedci sa zamerali na výskum terapeutického klonovania, ktoré využíva jadrový prenos na vytvorenie zárodočnej kmeňovej bunky. Ešte nie sú schopní vytvoriť súbor ľudských kmeňových buniek, ale dúfajú, že po jeho vytvorení budú schopní porozumieť a možno aj liečiť veľké množstvo ľudských chorôb. Jednou časťou problému je aj nedostatok neoplodnených vajíčok, ktoré by bolo možné na pokusy použiť.

Čo sa týka problému etiky reprodukčného klonovania ľudí, väčšina vedcov je proti. Považujú za hanbu, že svet nie je schopný spoločne odsúdiť klonovanie ľudí a označiť ho za zločin proti ľudskosti.

Ovca Dolly zomrela v roku 2003. Jej vypchané pozostatky sú umiestnené v Kráľovskom múzeu v Edinburghu.

originál článku
o klonovaní

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,88
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.