Prekvapivé správanie malých „umelých svalov“

29.4.2010 16:54:42 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2174x

Pomocou lúča neutrónov a atómových mikroskopov vyriešili vedci spolupracujúci s americkým Národným inštitútom pre štandardy a technológiu (NIST) desaťročnú otázku o „umelých svaloch“. Popis ich fungovania by mohol pomôcť pri budúcom vývoji špeciálnych robotických nástrojov.

 

„Umelé svaly“, ktoré sa objavili v 90. rokoch, sú aktuátory z iónových kovovo-polymérových zložiek (IPMC) – tenkých polymérov potiahnutých z oboch strán vodivým materiálom. Základná jednotka polyméru má k sebe pripojenú nabitú zložku (preto „iónový“) a vytvára otvorenú a priepustnú štruktúru, ktorú možno vystaviť pôsobeniu molekúl vody a opačne nabitých iónov. Jemný elektrický náboj spôsobí stiahnutie v jednom smere a opačný náboj polymérový pás zasa vychýli do druhého smeru. Je to pohyb podobný rybiemu chvostu. Prečo je to tak?

„O tomto systéme vedci dlho debatovali,“ povedal Kirt Page z NIST. Jednou z možností bolo, že elektrický náboj spôsobí preorientovanie polyméru a voľných iónov, čím napnú jednu a stiahnu druhú stranu, vedci z NIST však vďaka lúču neutrónov pozorovali niečo iné. Neutróny sú vhodný spôsob na zisťovanie umiestnenia molekúl vody. Ukázali, že hlavnou silou v aktuátoroch je hydraulika. „Voda a ióny sa pohybujú k jednej elektróde, čím dehydrujú jednu časť a zvlhčujú druhú, čo spôsobuje kontrakcie a naťahovanie,“ povedal prof. Robert Moore, ktorý riadil výskum. „Keď zmeníte potenciál, ióny sa začnú vracať a celé sa to preklopí.“

Funguje to prekvapivo rýchlo. „Ľudia nepredpokladali, že by mohla voda prekonať tú vzdialenosť tak rýchlo,“ povedal Page. „Náš výskum ukázal, že rozdiel v koncentrácii vody nastane takmer okamžite.“

Lepšie pochopenie IPMC aktuátorov umožní navrhnúť lepšie materiály. Dnešné aktuátory sa môžu dostatočne ohýbať, ale sila, ktorú majú je malá. Dajú sa použiť napríklad v pumpách alebo piestoch.

Podľa Moora „sme s použitím tejto technológie ešte len v plienkach a stojí pred nami množstvo problémov, na ktoré nepoznáme odpovede.“

originál článku