Najväčšia bobria hrádza je v Kanade

6.5.2010 16:16:39 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 3085x

Kanadský ekológ Jean Thie objavil najväčšiu bobriu hrádzu na svete v odľahlom území severnej Alberty. Hrádza vytvorená zvieratami je taká veľká, že ju vidieť z vesmíru.

 

Thie využil softvér Google Earth a satelitné zábery na lokalizáciu priehrady, ktorá je dlhá 850 metrov a nachádza sa na južnom okraji národného parku Wood Buffalo.

Bobrie hrádze v Kanade majú 10 až 100 metrov a len veľmi zriedka dosahujú dĺžku 500 metrov. Hrádza, ktorú objavili prvýkrát v októbri 2007 sa nachádza v takmer nedostupnej časti národného parku.

Bobry začali hrádzu podľa Thiea stavať v 70. rokoch minulého storočia. „Pracovalo na nej niekoľko generácií a stále sa rozrastá,“ povedal.

Mike Keizer, hovorca národného parku, povedal, že v minulom roku strážcovia parku zalesnené územie letecky preskúmali. Objavili na hrádzi vlastnú vegetáciu, čo je dôkazom jej veku.

Časť hrádze mohla vzniknúť z popadaných stromov a bobry len vyplnili medzery. Nachádzajú sa pri nej podľa Thiea ešte dve menšie hrádze, ktoré by sa s ňou mohli do desiatich rokov spojiť a vytvoriť tak štruktúru dlhšiu než kilometer.

Oblasť je rovná, preto museli bobry na zachytenie vody vytvoriť veľkú hrádzu. Hrádzu vidieť už na záberoch NASA z 90. rokov. „Bobrie hrádze sú jedny z mála stavieb vytvorených zvieratami, ktoré sú viditeľné z vesmíru,“ povedal Thie.

Severoamerické bobry stavajú hrádze, aby získali hlbšie a pokojné nádrže, v ktorých by sa mohli ukryť pred predátormi a kvôli zachyteniu potravy. Predchádzajúca známa rekordná hrádza sa nachádzala v USA a merala 652 metrov.

Thie tiež povedal, že bobry sa po období, kedy boli stredobodom záujmu lovcov opäť rozširujú a vracajú na staré územia, kde prispievajú k prebudovávaniu krajiny.

originál článku