Poradie krajín podľa ich vplyvu na životné prostredie

8.5.2010 19:49:39 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2282x

Vedci z univerzity v austrálskom Adelaide zoradili väčšinu krajín sveta na základe ich vplyvu na životné prostredie. Vedci použili sedem indikátorov a vytvorili dve poradia - na základe dostupnosti zdrojov a na základe absolútneho vplyvu na životné prostredie.

 

Podľa proporčného kritéria sú z pohľadu vplyvu na prostredie najhoršie: Singapur, Kórea, Katar, Kuvajt, Japonsko, Thajsko, Bahrajn, Malajzia a Filipíny a Holandsko. V absolútnom poradí sa na spodných priečkach umiestnili (od najhoršieho): Brazília, USA, Čína, Indonézie, Japonsko, Mexiko, India, Rusko, Austrália a Peru. Použitými indikátormi boli zmenšovanie rozlohy prirodzeného lesa, premena prirodzeného prostredia, rybolov, používanie hnojív, znečistenie vody, uhlíkové emisie a ohrozenie živočíšnych druhov.

Podľa prof. Bradshawa, ktorý koordinoval hodnotenie, ide o prvý rebríček, ktorý objektívne nezohľadňuje zdravie ľudí, či ekonomické pomery a zaoberá sa skutočne len stavom životného prostredia. Vedci napriek tomu zistili, že bohatstvo krajiny je aspektom, ktorý s vplyvom na životné prostredia najviac súvisí - čím bohatšia je krajina, tým má na klímu väčší vplyv.

Vedci pri zostavovaní poradia neobjavili dôkaz teórie Kuznetsovej krivky, podľa ktorej by sa problémy životného prostredia mali vyriešiť s rastúcim blahobytom krajín.

originál článku