Tučné pery sa rybám vyvíjajú rýchlo

17.5.2010 18:33:37 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1589x

Ryby v jazere odľahlého krátera v Nikarague sa delia nové druhy nesmiernou rýchlosťou.

 

Jazerným cichlidám trvalo len 100 generácií aby sa u nich objavil nový fyziologický znak - veľmi tučné pery. Väčšina odhadov rýchlosti nových znakov druhov je založená na modeloch, ktoré vo všeobecnosti uvažujú o procese trvajúcom 10 000 generácií. Niektoré modely predpokladajú aj to, že postačuje niekoľko desiatok generácií, takúto rýchlu zmenu však doteraz vedci nikdy nezdokumentovali.

Axel Meyer z Kostnickej univerzity v Nemecku tvrdí, že ryby s tučnými perami žijú úplne inak než ich príbuzný bez tohto znaku, napriek tomu, že žijú v jednom jazere, ktoré vypĺňa sopečný kráter vytvorený pred 1800 rokmi. Nemajú rovnakú potravu a pozorovanie chytených rýb ukazuje, že a vyhýbajú vzájomnému páreniu, hoci laboratórne experimenty ukázali, že takéto párenie je možné. Meyer tvrdí, že vyhýbanie sa páreniu je znakom, že tieto dva druhy sa postupom času úplne oddelia.

Nový druh má tenšiu hlavu ideálne tvarovanú na obhryzovanie hmyzu a lariev zo štrbín v sopečnej skale a tučné pery, ktoré miernia zranenia z ostrých hrán skál. Druh s tenkými perami má pevnejšie sánky a špeciálne zuby na rozlúsknutie ulít slimákov, ktorými sa živí.

„Keď vedci objavia vznikajúci druh v procese divergencie, je to vždy veľký objav, pretože takúto udalosť možno sledovať len zriedka,“ povedal Todd Streelman z Technologického inštitútu v Atlante, ktorý sa tiež zaoberá evolúciou cichlíd. „Nová práca potvrdzuje teórie z 90. rokov, ktoré hovoria o možnom rýchlom oddelení druhov aj napriek životu v rovnakých podmienkach.“

originál článku