Prichádza riešenie záhady Mount Everestu?

18.5.2010 15:04:29 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1968x

Austrálsky horolezec Duncan Chessell plánuje vyriešiť jednu z najväčších záhad Mount Everestu. Bude hľadať po stratených dôkazoch pokorenia štítu v roku 1924, čo je o 29 rokov skôr, ako prvý zdokumentovaný výstup.

 

Chessell povedal, že teraz sú najlepšie podmienky za posledné desaťročia. Chce nájsť telo Andrewa Irvinea a možný fotografický dôkaz, že so svojím priateľom Georgeom Mallorym dosiahli vrchol.

Mallory a Irvine v blízkosti vrcholu počas svojej expedície zahynuli, mnohí si však myslia, že najvyšší bod planéty dosiahli. Malloryho telo objavili v roku 1999, nenašli však žiaden fotoaparát, ktorý by mohol obsahovať dôkaz výstupu.

„Minulý týždeň som bol na severnom hrebeni a vietor s rýchlosťou 150 km/h z hory odfukoval sneh, ktorý sa nehýbal desiatky rokov,“ povedal Chessell v správe zo základného tábora. Teraz je vidieť holé skaly aj v oblastiach, kde by sa Irvineove telo mohlo nachádzať. Chcem po ceste prehľadať územie a využiť túto výnimočnú príležitosť na nájdenie jeho tela a možno aj chýbajúceho fotoaparátu.“

Podľa dostupných údajov boli prvými ľuďmi na vrchole najvyššej hory sveta Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay, ktorí na Everest vystúpili v roku 1953. Nevysvetlený príbeh Malloryho a Irvinea však doteraz fascinuje svet horolezectva.

Chessell, ktorý sa po dosiahnutí vrcholu stane prvým Austrálčanom, ktorý na hore stál trikrát, chce začať výstup práve dnes, na vrchol by sa mal dostať v nedeľu, prípadne v pondelok.

originál článku