Nomádi sú až prekvapivo zdraví

18.5.2010 15:54:12 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1294x

Ľudské telo je skutočný zázrak. Potvrdzuje to aj výskum Nadje Knollovej zo Schillerovej univerzity v Nemecku, ktorá skúmala stravovanie nomádskeho kmeňa Masajov z Kene.

 

Výsledky výskumu prekvapujúco ukázali, že napriek veľmi jednoduchej a striedmej strave sú Masajovia vo výbornej fyzickej kondícii.

Krvné testy ukázali, že majú v membránach červených krviniek vysoký obsah dobrých omega-3 mastných kyselín, hoci ich Masajovia veľmi nekonzumujú. „Výsledky nás prekvapili. Sú dôkazom obrovskej prispôsobivosti ľudského organizmu,“ povedal prof. Gerhard Jahreis, ktorý bol garantom výskumu.

Z pobytu v Afrike priniesla Knollová aj iné zistenie: ukázalo sa, že tradičný pohľad na stravu Masajov je nesprávny. Cestovatelia prichádzajúci z Afriky šírili teóriu o Masajoch lačných po krvi. Podľa ich slov konzumovali mužovia kmeňa najmä mäso, mlieko a krv. Do ich stravy malo patriť aj pomerne veľké množstvo kyslého mlieka. Knollová zistila niečo úplne iné. Masajovia podľa nej raňajkujú veľmi sladený čaj. Obedujú mlieko a „ugali“, kašu z kukuričnej múky a vody. „Večera sa podobá na obed,“ povedala Knollová, ktorá pripomína, že svoj výskum uskutočnila na konci obdobia sucha. V období dažďov by mohli byť výsledky iné, pretože ich dobytok vtedy produkuje viac mlieka. To potom kysne v nádobách zo suchej tekvice. Výsledkom je nápoj podobný jogurtu, ktorý môže obsahovať probiotické látky.

Z výskumu je ale jasné, že v jedálnom lístku Masajov sa mäso objavuje len zriedka. Hlavnou súčasťou je vegetariánske jedlo. Z mäsa jedia najčastejšie mäso oviec a kôz. Kravu podľa slov Knollovej zabijú len pri rituálnych slávnostiach.

originál článku