ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Americkí „hakeri“ napadli indický volebný systém

20.5.2010 12:51:56 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1598x

Vedci z Michiganskej univerzity vyvinuli techniku, ktorou sa dá dostať do indických prístrojov pre elektronické odovzdanie hlasu vo voľbách.

 

Po pripojení podomácky vyrobeného zariadenia k prístroju dokázali vedci zmeniť výsledky posielaním textových správ z mobilných telefónov.

Indické oficiálne zdroje uvádzajú, že ich prístroje sú nenapadnuteľné a že bude len veľmi ťažké získať kontrolu nad prístrojom. V každých voľbách sa v Indii využíva približne 1,4 milióna hlasovacích prístrojov.

Video, ktoré na internet umiestnili vedci, ukazuje, ako pripájajú svoje zariadenie k volebnému prístroju. Prof. Alex Halderman povedal, že zariadenie im umožnilo zmeniť výsledky v prístroji. „Vytvorili sme imitáciu displeja, ktorá vyzerá takmer tak ako originál,“ povedal. „Pod niektoré súčiastky sme ale schovali mikroprocesor a prijímač Bluetooth signálu. Náš displej pri zobrazení celkových výsledkom zobrazuje falošné hodnoty.“

K prístroju tiež vedci pripojili malý mikroprocesor, ktorý vie zmeniť aj výsledky uložené v prístroji medzi voľbami a procesom sčitovania hlasov.

Indické volebné zariadenia sú považované za najbezpečnejšie na svete. Neovláda ich žiaden softvér. Všetky údaje o kandidátoch a výsledkoch sú uložené priamo v čipe.

Alok Shukla, zodpovedný za indické voľby, povedal, že komplikované bude aj zmocniť sa prístroja, ktorý by sa dal zmeniť. „Bezpečnosť nezabezpečuje len prístroj ale aj mnohé administratívne kroky, ktoré komukoľvek znemožňujú manipulovať s výsledkami,“ povedal. „Pred voľbami nastavujú prístroje pred očami zástupcov kandidátov. Na prístroj môžu dať pečať a nikto bez jej prelomenia nedokáže prístroj otvoriť.“

Vedci ale tvrdia, že papierové a voskové pečate sa dajú ľahko sfalšovať.

Aby však ich systém fungoval, museli by umiestniť mikročip na množstvo prístrojov, čo by nebolo jednoduché, pretože napríklad pri posledných voľbách v roku 2009 ich v Indii použili 1 368 430.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,03
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.