Spiaci novorodenec je ako špongia na informácie

20.5.2010 14:02:44 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2330x

Nech vás netrápi ospalosť vašich detí. Pri spánku získava novorodenec množstvo informácií, ktoré urýchľujú jeho prispôsobenie sa na život mimo maternice.

 

„V nasávaní informácií sú lepší, než si myslíme,“ povedala Dana Byrdová z Floridskej univerzity. Spolu s Wiliamom Fiferom z Columbia University púšťala 26 spiacim bábätkám do 73 hodín po narodení pípnutia. Každé pípnutie sprevádzalo nepríjemné prúdenie vzduchu na viečko, čo donútilo deti viac žmúriť.

Po 20 minútach žmúrili deti pri pípnutí štyrikrát častejšie aj bez prúdu vzduchu než pred začatím pokusu, čo znamená, že asociáciu získali počas spánku. Vedci tiež zaznamenali aktivitu v prefrontálnej mozgovej kôre detí, ktorá súvisí s pamäťou.

„Teraz vieme, že bábätká sa učia aj počas spánku,“ povedala Byrdová. Deti spia 16 až 18 hodín denne, preto to pre ne musí byť výhodné.

Tristan Bekinschtein z Camebridge sa pokúšal o podobný experiment u dospelých ľudí, pokus sa ale nepodaril, pretože sa zobudili. Na rozdiel od dospelých, ktorí počas spánku nevnímajú, deti môžu byť podľa neho v polobdelom stave, čo im dovoľuje učiť sa. „Nevieme veľa o spánku detí, ale nevyzerá ako spánok dospelého človeka,“ povedal.

Aj trocha pozornosti môže stačiť na získanie nových asociácií. Minulý rok Bekinschteinov tím skúsil rovnaký experiment na ľuďoch s poškodeným mozgom. Vedci zistili, že aj tí, ktorí vnímajú len minimálne dokážu získať asociáciu medzi pípnutím a prúdom vzduchu.

originál článku