ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Bielkovina stresu by mohla zastaviť starnutie

25.5.2010 14:48:50 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1668x

Vedci vo Veľkej Británii zistili, že bielkovina, ktorá reaguje na stres, môže zastaviť degeneráciu svalovej hmoty - starnutie.

 

Bielkoviny teplotného šoku HSP10, pomáhajú monitorovať a usporiadať vzájomné pôsobenie proteínov v tele a reagujú na prirodzené stresové faktory (napr. cvičenie, infekcia) zvýšením svojej produkcie vo vnútri buniek. Výskumníci z Liverpoolu v spolupráci s kolegami na univerzite v Kalifornii zistili, že nadmerné množstvo HSP10 v mitochondriách (energetické centrum buniek) dokáže zastaviť proces starnutia organizmu zachovaním sily svalov.

HSP10 sa prirodzene vyskytuje vo všetkých živých organizmoch. Vedci predpokladajú, že výskum jeho funkcií by mohol byť významný pre zdravotnú starostlivosť o starších, ktorých svaly sú najviac náchylné na poškodenie. Výskumníci skúmali, akú rolu má HSP10 vo vnútri buniek, aby mohli pochopiť, ako sa starnúce svalové tkanivo uzdraví zo stresu.

Profesorka Anne McArdleová z University's School of Clinical Sciences povedala: „Skúmali sme úlohu HSP10 v mitochondriách, lebo je to práve tu, kde sa produkujú nestabilné chemické látky, ktoré môžu poškodiť časti bunky. Myslíme si, že toto ničenie hrá významnú rolu v procese starnutia, v ktorom sa kostrové svaly zmenšujú a oslabujú a sú teda náchylnejšie na poškodenie vplyvom stresových faktorov.“

Na tieto stresory reaguje podľa McArdleovej HSP10 zvýšením svojej hladiny a pomáha bunkám odolávať poškodeniu a efektívnejšie sa zotaviť. Náš výskum je prvý, ktorý dokazuje, že strata svalovej hmoty v pokročilom veku nie je nevyhnutná. To by mohlo mať v budúcnosti značný dopad na zdravotnú starostlivosť o starších. Medzi päťdesiatym a sedemdesiatym rokom života stratíme asi 25 – 30% svalov. Pády, hlavná príčina zranení a smrti ľudí nad 65 rokov, sú často priamym dôsledkom zníženej mobility a zoslabnutých kostrových svalov.

„Teraz potrebujeme zistiť, ako by sme mohli umelo zvýšiť produkciu HSP10 v tele, špeciálne v súvislosti so starnúcim svalstvom, aby sme videli, či sa bielkovina bude dať použiť ako terapeutikum. Dovtedy musíme ešte uskutočniť klinické experimenty, aby sme preukázali, aké výhody môže mať HSP10, napríklad zachovanie sily svalov, na kvalitu života,“ uzavrela McArdleová.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.