ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Budete vďaka baktérii chytrejší?

25.5.2010 17:23:05 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1565x

Vedci zistili, že špeciálna baktéria, ktorej sme už pripisovali antidepresívne kvality, by mohla zlepšiť aj schopnosť učiť sa.

 

„Mycobacterium vaccae je prírodná baktéria nachádzajúca sa v pôde, ktorú ľudia bežne vdychujú a prehĺtajú, keď trávia čas v prírode,“ hovorí Dorothy Matthewsová z The Sage Colleges v New Yorku, ktorá viedla tento výskum spolu s kolegyňou Susan Jenksovou.

Predchádzajúce pokusy s mŕtvou M. vaccae, keď bola vpichnutá myšiam, ukázali, že podporuje nárast niektorých neurónov v mozgu, ktoré zvýšili hladinu serotonínu a znížili pocit úzkosti.

„Keďže serotonín má význam aj pri učení, rozmýšľali sme, či by živá M. vaccae mohla zlepšiť schopnosť učiť sa u myší,“ hovorí Matthewsová.

Matthewsová a Jenksová kŕmili myši živou baktériou a hodnotili ich schopnosť orientovať sa v bludisku v porovnaní s myšami, ktoré baktériu neprijímali.

„Zistili sme, že myši, ktoré boli kŕmené M. vaccae sa orientovali v bludisku dvakrát rýchlejšie a zdali sa menej ustráchané ako porovnávacie myši,“ hovorí Matthewsová.

Pri druhom experimente bola baktéria odobraná zo stravy testovaných myší, ktoré opäť absolvovali cestu bludiskom. Aj keď myši behali v labyrinte pomalšie ako keď prijímali baktériu, v priemere boli stále rýchlejšie ako porovnávané myši.

Posledný test dali myšiam po troch týždňoch. Pokusné myši sa stále orientovali v bludisku lepšie ako normálne, ale výsledky už neboli štatisticky zaujímavé. Predpokladá sa teda, že efekt je len dočasný.

„Tento výskum naznačuje, že M. vaccae môže hrať rolu pri pocitoch úzkosti aj pri učení cicavcov,“ hovorí Matthewsová. „Je zaujímavé špekulovať o vytvorení takého učebného prostredia v školách, kde by bol priestor na pobyt vonku, kde sa nachádza aj M. vaccae. To by mohlo u žiakov znížiť nepokoj a zvýšiť schopnosť prijímať nové vedomosti.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.