ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Oblak prachu z Islandu bol elektricky nabitý

27.5.2010 18:20:11 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2106x

Mračno popola, ktoré chrlila islandská sopka minulý mesiac, bolo elektricky nabité. Tento objav by sme mohli využiť na zostrojenie detektorov, ktoré by varovali pilotov, keď letia do nebezpečného územia.

 

Sopečný popol je pre lietadlo smrtiaca látka, lebo upcháva a zastavuje motory. Narušenie leteckej dopravy spôsobené popolom ostatný mesiac, mohlo byť miernejšie, keby piloti mali zariadenie na detekciu popola, tvrdí Giles Harrison z meteorologického oddelenia na University of Reading vo Veľkej Británii

19. apríla, keď sa nad Európou vznášal oblak zo sopky Eyjafjallajökull, vypustil Harrison a jeho kolegovia meteorologický balón, ktorý niesol aj zariadenie na meranie veľkostí a koncentrácie elektrických nábojov v atmosfére nad západným škótskym pobrežím.

Keď balón vletel do 800 metrov hrubej vrstvy atmosféry plnej popola, zaznamenali rapídny nárast koncentrácie častíc a pozitívneho elektrického náboja, ktorý podľa nich nemôžme pripísať počasiu alebo iným lokálnym zdrojom. „Myslíme si, že náboj vytvárajú zrážky častíc,“ hovorí Harrison.

Náboj rástol spolu s koncentráciou častíc. Maximum bolo asi 0,5 picocoulombov na meter kubický v oblasti, kde bolo 50 častíc na meter kubický vzduchu.

Je to asi jedna dvadsatina nad hraničnou koncentráciou, od ktorej britský Letecký úrad CAA zakazuje lietať. „V kombinácii s ďalšími meraniami by mohol jednoduchý detektor častíc v lietadle varovať pilotov pri nebezpečnej koncentrácii popola,“ dopĺňa Harrison.

Ďalšou otázkou je, či by mal takýto prístroj praktický význam v hektickom vzdušnom priestore. „Vzdušný priestor nad Britániou je veľmi preplnený, takže detektor musí byť schopný varovať pred mračnom popola v dostatočnom predstihu, aby piloti mali čas bezpečne manévrovať,“ tvrdí hovorca CAA.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.