Prehistorickí vtáci boli úbohí letci

27.5.2010 18:54:41 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2300x

Vývoj lietania trval dlhšie, ako sme si mysleli. Podľa vedcov boli predkovia moderných vtákov dosť zlí v lietaní, ak vôbec lietať vedeli.

 

Archaeopteryx, dinosaurus zo skupiny Theropoda, ktorý sa považuje za prvého vtáka, bol objavený pred 150 rokmi. Diskusie o evolúcii lietania však stále pretrvávajú. Jedna teória je, že let sa vyvinul z behu dvojnožcov cez sériu krátkych skokov. Druhá možnosť je, že Archaeopteryx skákal zo stromu na strom a krídlami udržiaval rovnováhu, balansoval.

Doktor Robert Nudds z univerzity v Manchestri vykonáva spolu so svojím kolegom doktorom Garethom Dykeom z Dublinskej univerzity sériu biomechanických pokusov, aby si posvietili práve na tento problém.

V poslednej štúdii použili novú biomechanickú analýzu, aby zistili, či perie Archaeopteryxa a Confuciusornisa bolo dosť silné na to, aby im umožnilo lietať.

Zistili, že kostrnky dinosaurích pier boli veľmi tenké. Aby odolali aerodynamickému tlaku a náporom vetra počas letu, museli byť tvrdé a pevné. Táto štruktúra je v porovnaní s perami moderných vtákov veľmi odlišná. Kostrnky dnešných vtákov sú širšie a duté ako slamky. Keby perie dinosaurov malo duté kostrnky, neboli by vôbec schopní lietať.

„Tieto výsledky sú prekvapivé,“ hovorí Nudds. „Myslel som si, že perá budú na lietanie dostatočne silné aj s dutou kostrnkou, ale neboli. Ale ani s pevnou kostrnkou neboli veľmi dobré. Tieto dinosaury nevedeli dobre lietať.

Začiatky lietania mávajúc krídlami sa teda posúva od Archaeopteryxa a Confuciusornisa. Muselo sa vyvinúť oveľa neskôr.“

Z fosílií sa nedá povedať, či boli kostrnky duté alebo pevné. Nudds však verí, že perie dinosaurov bolo pevné a preto mohli lietať, aj keď mizerne.

„Skameneliny Confuciusornisa a Archaeopteryxa naznačujú lietania a v tomto štádiu výskumu by bolo veľmi odvážne, povedať, že nevedeli lietať,“ hovorí.

„Avšak ich perie muselo byť veľmi odlišné od pierok súčasných vtákov a boli určite slabí letci. Myslím si, že perie slúžilo pôvodne na udržanie tepla alebo predvádzanie sa. Potom zistili, že roztiahnuté ho môžu využiť ako padák, neskôr aj na plachtenie. Archaeopteryx and Confuciusornis stoja stále len na začiatku evolúcie lietania.“

Ďalšie práca doktorov Nyuddsa a Dykesa sa zaoberá tým, ako sa pohyb operených horných končatín dinosaurov vyvinul až do trepotavého letu. Znova zistili, že schopnosť lietať bola dôsledkom postupných zmien tvaru krídla a pohybu. Bol to dlhý a pomalý vývoj.

Nudds dodáva: „Naša analýza tiež ukazuje, že Confuciusornis, ktorý je o 25 miliónov rokov mladší ako Archaeopteryx, bol v lietaní horší. To vyvoláva ďalšie otázky o rodovej línii. Rozvetvovala sa línia dinosaurov – vtákov na lietajúce a nelietajúce?“

Nudds a Dyke plánujú skúmať ďalšie skamenené pierka, aby zistili, kedy sa vyvinul trepotavý let. Tieto exempláre sú však zriedkavé.

„Nevadí mi to,“ hovorí Nudds. „Tým je to celé zaujímavejšie a úchvatnejšie.“

originál článku