Vedci vynašli reálny „trikordér“ na chemickú analýzu

28.2.2007 16:30:08 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3570x

Vedci z univerzity Purdue v Indiane vytvorili príručný systém, ktorý prirovnávajú k legendárnemu fiktívnemu prístroju s názvom „trikordér“ zo seriálu Star Trek, ktorý slúžil na analyzovanie chemického zloženia mimozemských svetov. Systém môže mať uplatnenie aj na Zemi, napríklad pri testovaní jedla na prítomnosť nebezpečných baktérií spôsobujúcich choroby.

 

Nový prenosný prístroj je rýchly chemický analyzátor, ktorý má veľmi široké spektrum uplatnenia od detekcie rakoviny pečene cez zvyšky výbušnín na batožine až po analýzu moču, ktorá môže byť skorým varovaním pred hroziacimi chorobami.

Prístroj je miniatúrny hmotnostný spektrometer kombinovaný s technikou desorpčnej elektrosprayovej ionizácie (DESI). Bežné spektrometre analyzujú vzorky, ktoré sú zvláštne upravené a umiestnené vo vákuovej komore. Práve možnosť vynechania vákuovej komory je hlavným prínosom prístroja.

Konvenčné laboratórne spektrometre vážia okolo 150 kg, nové zariadenie váži menej ako 10 kg a môže byť použité aj mimo vedeckých laboratórií.

Zariadenie najskôr hľadá zlúčeniny, ktoré indikujú možnú prítomnosť určitej látky, napríklad kokaínu alebo zvyškov výbušnín. Ak nájde tieto identifikátory, vykoná hlbšiu a podrobnejšiu analýzu a zistí presnú chemickú štruktúru.

Zariadenie použili vedci na analýzu šiat, jedla a liekov a dokázali s jeho pomocou identifikovať kokaín na bankovke za menej ako sekundu.

V súčasnosti sa už niektoré spoločnosti pripravujú na komerčné použitie prístroja.

originál článku