ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Na Zemi žije omnoho menej druhov než sa predpokladalo

7.6.2010 20:27:24 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1973x

Nové výpočty odhalili, že na svete žijú rádovo milióny druhov organizmov a nie až desiatky miliónov. Vedci vychádzajú z metódy určovania druhov tropického hmyzu, ktorý predstavuje najväčšiu a najťažšie skúmateľnú skupinu živočíchov na Zemi.

 

Andrew Hamilton a jeho kolegovia z Melbournskej univerzity v Austrálii skúmali počet druhov organizmov, pretože podľa nich vieme viac o počte hviezd v našej galaxii než o tom, aké druhy žijú okolo nás.

„Naše vedomosti o počte druhov zahmlieva jediná skupina živočíchov, tropické článkonožce, medzi ktoré patrí hmyz, pavúky, roztoče a podobné organizmy. Odhady počtu druhov tejto skupiny sa pohybovali od niekoľkých miliónov až k stovkám miliónov,“ povedal Hamilton.

Hamilton spolu s medzinárodným vedeckým tímom aplikovali na údaje z predchádzajúcich výskumov techniky pravdepodobnostného modelovania (modely, ktoré sa často používajú pri odhadoch finančných rizík). Zistili, že je 90 %-ná šanca, že v skupine tropických článkonožcov je 2 až 7 miliónov druhov a najlepší odhad je 3,7 milióna.

Spolu s približne 50 000 druhmi stavovcov (vtáky, cicavce, obojživelníky a plazy), 400 000 druhmi rastlín a pravdepodobne 1,3 miliónmi druhov iných organizmov (najmä mikroorganizmov okrem baktérií, o ktorých zatiaľ vieme len veľmi málo) je potom najlepší odhad počtu druhov na planéte okolo 5,5 milióna. Výskum navyše ukázal, že pravdepodobnosť správnosti často používaného odhadu, ktorý stanovuje počet všetkých druhov na najmenej 30 miliónov, je len 0,001 %.

„Náš výskum je významný zvlášť v tomto Roku biodiverzity, dáva nám realistickejší štartovací bod pre odhad miery miznutia druhov, čo je základná prekážky pri ochrane prírody. Miznutie druhov sa najčastejšie odhaduje na základe prostredia, ktoré sa vytratilo, preto potrebujeme vedieť, koľko druhov organizmov v danom prostredí žije. Ak je druhov menej, môže byť znižovanie diverzity rýchlejšie, než sa nám zdá,“ povedal Hamilton.

„Výskum tiež ukazuje, že aj po 250 rokoch systematického výskumu zostáva nepreskúmaných viac ako 70 % druhov článkonožcov,“ hovorí Hamilton. „Mnohí vedci sa snažili prísť svojimi výpočtami k správnemu výsledku, ale ich odpovede sa veľmi líšili. My sme sa zohľadnením možných chýb odhadov snažili prísť s čo najpresnejším číslom.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.