Bubliny vytvárajú potomstvo

9.6.2010 23:33:11 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1575x

Bubliny žijú zo svojich potomkov. Bublajúca bublina dokáže vytvoriť dcérsku verziu samej seba. Môže to ovplyvniť mnoho vecí od výroby skla po pochopenie procesov v atmosfére.

 

Proces veľkej vzduchovej bubliny smerujúcej na povrch veci popísali, mechanizmus však celkom nepoznali. James Bird z Harvardu preto so svojimi kolegami vytvorili hemisférické bubliny z vody a glycerolu a skúmali ich správanie. Veľmi presné kamery zachytili spôsob, akým môže bublanie zachytiť prstence vzduchu.

Jeden prstenec vzniká už pri prvom puknutí bublín a spája sa s pôvodnou bublinou. Vonkajšie časti bubliny sa rozpadávajú, padajú naspäť na povrch a vytvárajú ďalší vzduchový prstenec. Táto štruktúra je nestabilná, znova sa rozpadá, čo má za následok vznik ďalších menších bubliniek.

Vedci zistili, že zvyšovanie viskozity kvapaliny zabraňuje vzniku takýchto prstencov bublín. Môže to pomôcť odstrániť neželané bublinky v priemyselných procesoch, napríklad pri výrobe skla. Proces hrá svoju úlohu aj pri strete atmosféry a oceánov, malé bublinky totiž rýchlejšie absorbujú plyn a preto lepšie slúžia na zachytávanie kvapiek aerosólov.

originál článku
video zachytávajúce správanie bublín