ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ochrana súkromia: nech údaje miznú ako stopy v piesku

10.6.2010 16:31:15 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4183x

Nech akokoľvek dobre ochraňujete svoje údaje, skôr či neskôr riskujete, že sa dostanú na verejnosť. Preto holandskí vedci navrhujú, aby údaje časom mizli. To by rapídne znížilo množstvo bezpečnostných problémov a zároveň by bola informácia v určitom rozsahu stále použiteľná.

 

„Utajenie vecí ma netrápi. Nemám čo skrývať.“ Akoby toto bol postoj mnohých ľudí nielen v Holandsku vo vzťahu k informáciám dostupným na internete. Používatelia internetových služieb publikujú bez akýchkoľvek zábran na stránkach sociálnych sietí ako Facebook množstvo osobných informácií a fotografií. Často si vôbec neuvedomujú, koľkými spôsobmi ch možno zneužiť. V rovnakom čase však sa však medzi verejnosťou šíri obava zo zverejnenia ich lekárskych záznamov v elektronickom systéme zdravotníctva.

Harold van Heerde z univerzity v Twente si myslí, že spoľahlivá bezpečnosť informácií je takmer nemožná. Otázkou je podľa neho, aký typ informácie uchovávame, aký na to máme dôvod a ako dlho ju potrebujeme archivovať.

Van Heerde obhajuje systém, v ktorom sa informácia po čase vytráca „ako stopy v piesku“. To umožní poskytovateľovi služieb používať informácie dlhšiu dobu ale zabezpečí, že údaje sa už nedostanú k iným ľuďom, ktorí by ich mohli zneužiť. Systém by so sebou niesol otázky dĺžky uchovávania informácií a rýchlosti, s akou by mizli. Kľúčom je nájsť rovnováhu medzi použiteľnosťou údajov a dĺžkou času ich archivácie.

Podľa van Heerdeho metóda prinesie úplne nový prístup k databázam. Dnešné systémy sú totiž optimalizované pre dlhodobé ukladanie a pristupovanie k údajom a nedovolia, aby postupne mizli. Preto je podľa van Heerdeho potrebné hľadať nové techniky umožňujúce efektívne a nevratné odstraňovanie údajov. Vo svojej práci ukazuje, že degradácia dát je možný proces, ktorý dokážeme zrealizovať a implementovať len s prípustnou stratou výkonu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,04
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.