ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najstaršia kožená topánka na svete

11.6.2010 15:58:08 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1443x

Vedci objavili v Arménsku zachovanú topánku, ktorá je o tisíc rokov staršia než pyramídy v Gize a o 400 rokov staršia než Stonehenge.

 

5500 rokov starú topánku, najstaršiu koženú topánku na svete, objavil medzinárodný tím archeológov.

Topánka z kravskej kože, ktorá sa datuje do obdobia 3500 rokov pred naším letopočtom, je v perfektnom stave. Vyrobili ju z jedného kusu kože a bola tvarovaná tak, aby sa prispôsobila nohe človeka, ktorý ju nosil. Bola v nej tráva a archeológovia sa nevedia zhodnúť, či mala držať tvar topánky, alebo slúžila ako tepelná izolácia.

„Nevieme, či patrila mužovi alebo žene,“ povedal Ron Pinhasi, vedúci výskumného tímu. „Hoci je malá, mohol ju nosiť aj muž tej doby.“ Topánku objavili v malej arménskej jaskyni.

Stabilné, chladné a suché podmienky jaskyne mali za následok výnimočne dobrý stav nájdených objektov, medzi ktorými boli veľké nádoby so zachovalou pšenicou, jačmeňom, marhuľami a inými jedlými rastlinami. Zachovaniu pomohla aj vrstva ovčieho trusu, ktorý pokrýval zem v jaskyni a vytváral okolo predmetov ochrannú vrstvu.

„Najskôr sme si mysleli, že topánka a iné predmety sú staré tak 600-700 rokov, pretože boli veľmi zachované,“ povedal Pinhasi. „Potom sme však dostali výsledky uhlíkovej analýzy z laboratórií v Oxforde a Kalifornii a zistili sme, že topánka je staršia o niekoľko storočí než topánka ľadového muža Ötziho.“

Topánka bola pod nánosom trusu taká zachovaná, že na nej boli ešte aj šnúrky. Najstaršie známe topánky na svete sú sandále vyrobené z rastlinného materiálu, ktoré sa našli v USA. Iné topánky s podobným vekom objavili v Júdskej púšti v Izraeli, tie však nemožno datovať presne a ich vek sa odhaduje na základe ostatných objavených predmetov v okolí.

Topánka má podobný typ, ako topánky, ktoré sa v Írsku nosili ešte v 50. rokoch minulého storočia, čo znamená, že tento typ obuvi sa používal tisíce rokov na veľkom území s rozdielnymi prírodnými podmienkami.

„Ešte nevieme, čo robila topánka a iné predmety v jaskyni,“ povedal Pinhasi. „Vieme, že sa tu nachádzajú hroby detí ale o tomto období histórie vieme veľmi málo, takže nemôžeme s presnosťou povedať, prečo sa v jaskyni všetky predmety nachádzali.“

Vedci budú teraz ďalej pokračovať s preskúmavaní jaskyne.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.