Prečo ľudia nemajú srsť? Odpoveďou je teplo

11.6.2010 17:42:38 | Q
Discovery News | Počet zobrazení: 2102x

Za stratu srsti a našu vzpriamenú a štíhlu postavu môže pravdepodobne teplo.

 

Ak naši predkovia žili na skutočne teplom mieste, dávala by zmysel strata telesného ochlpenia, schudnutie, väčšie potenie a dokonca aj vzpriamená chôdza, ktorá telo maximálne vzďaľovala od horúcej zeme.

Výskum vedcov z Johns Hopkins University v USA podporil teóriu, že evolúciu človeka ovplyvnilo teplo. Zistili, že kolíska ľudstva vo východnej Afrike bola v posledných 4 miliónoch rokov stále mimoriadne horúca.

Vedci analyzovali vzorky pôdy z kenskej oblasti Turkana, ktorá obsahuje mnoho nálezov našich predkov. Sledovali v nej najmä izotopy uhlíka a kyslíka.

S klesajúcou teplotou má izotop uhlíka uhlík-13 tendenciu spájať sa v pôde s kyslíkom-18. Preto čím viac takýchto zoskupení izotopov sa v pôde nachádza, tým je chladnejšia. Vedci zistili, že v regióne teplota pôdy v priemere počas posledných 4 miliónov rokov neklesla pod 35 °C. Pôda absorbuje teplo zo vzduchu, čo znamená, že v oblasti bolo skutočne teplo.

Mohlo by sa zdať, že človek sa musel vyvíjať v priaznivejšom prostredí, než v nehostinnom teple, ale nie je to tak. Aj v čase vývoja človeka tam bolo také teplo.

Človeku sa v niektorom bode evolúcie vyvinula schopnosť regulovať telesnú teplotu počas behu, čo ľuďom mohlo pomôcť loviť zver v teplých a suchých podmienkach. Najmä pri behu totiž máme so zvyšujúcou sa teplotou oproti iným cicavcom stále väčšiu výhodu.

originál článku