Malý mozog hmyzu dokáže veľké veci

14.6.2010 18:03:05 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2013x

Niektoré druhy hmyzu majú mozog veľký len ako špendlíková hlavička. Vedci z Adelaidskej univerzity však zistili, že tento mozog veľa dokáže.

 

Vedci skúmali, ako posudzuje hmyz rýchlosť pohybujúcich sa objektov.

Zdá sa, že mozog hmyzu obsahuje mechanizmus, ktorý dokáže vypočítať riadené pristátie na kvete alebo dosiahnutie zdroja potravy. David O'Carroll, vedúci autor výskumu, vyhlásil, že mozog hmyzu má presne špecializované bunky, ktoré dokážu analyzovať vizuálne vnímanie pohybu podobne ako človek.

„Doteraz sme nevedeli, ako môže v takom malom mozgu prebiehať tak zložitý proces analýzy pohybu,“ povedal O’Caroll. „Vedeli sme, že hmyz dokáže určiť smer pohybujúcich sa objektov, doteraz sme ale nevedeli, že dokáže aj posúdiť rýchlosť podobne ako iné zvieratá či človek. Zdá sa, že hmyz zvažuje rozličné prejavy svetla v prírode na základe vonkajších podmienok, ktorým sa mozgové bunky prispôsobujú. Znamená to, že neuróny dokážu zabezpečiť veľmi komplexné správanie.“

Kolektív vedcov sa vo svojom výskume zaoberá procesmi prebiehajúcimi v mozgu, ktoré zabezpečujú reprezentáciu sveta vnímanú okom. Model zraku hmyzu využívajú ako dôležitý model.

„Hmyz je pre náš výskum ideálny, pretože ich zrakový systém predstavuje až 30 % ich hmotnosti, čo je oveľa viac než u iných zvierat,“ povedal O’Carroll.

Vedci spolupracujú aj s priemyselnými spoločnosťami zaoberajúcimi sa výrobou umelých očí do robotov, napodobňovaním človeka a videním hmyzu.

originál článku