ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vo vnútri Mesiaca je viac vody než sa predpokladalo

15.6.2010 19:08:41 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2055x

Vedci objavili vo vnútri Mesiaca vyšší obsah vody než výskumy v minulosti. Tvrdia, že voda sa chránila pred horúcou magmou prítomnou pri vzniku Mesiaca pred 4,5 miliardami rokov a je rozšírená v jeho vnútri.

 

„Viac ako 40 rokov sme si mysleli, že Mesiac je suchý,“ povedal vedúci výskumu podporovaným agentúrou NASA Francis McCubbin z Carnegie Institution's Geophysical Laboratory. „Vedci ale nedávno objavili vodu vo vzorkách z misie Apollo s koncentráciou 46 častíc v milióne. Skúmali sme zvyšné dve vzorky pomocou druhotnej iónovej hmotnostnej spektrometrie, ktorá dokáže zachytiť aj jednu časticu z milióna. Spojili sme merania s modelmi charakterizujúcimi spôsob kryštalizácie materiálu pri ochladzovaní Mesiaca.. Zistili sme, že obsah vody na Mesiaci je minimálne o dva rády väčší než vedci v minulosti predpokladali.“

Pravládajúci názor hovorí, že Mesiac vznikol pri zásahu Zeme objektom s veľkosťou Marsu, pričom sa sformoval z uvoľneného materiálu. Na základe dvoch vzoriek vedci z Carnagie usúdili, že voda bola pravdepodobne prítomná už pri jeho vzniku, keď začala chladnúť a kryštalizovať horúca magma. To znamená, že voda je pre Mesiac prirodzenou súčasťou.

Predchádzajúce výskumy preukazujúce vodu na Mesiaci analyzovali vulkanické sklo. Vedci teraz skúmali kamene označované ako KREEP – draslík (K), prvky zriedkavo prítomné na Zemi (rare Earth elements – REE), fosfor (P) a ďalšie prvky vytvárajúce teplo ako urán alebo tórium.

„Pretože voda je nerozpustná v kremičitanoch ktoré vznikli, mysleli sme si, že sa zdržovala v KREEP materiáloch,“ povedal spoluautor výskumu Andrew Steele.

Vedci zvlášť skúmali hydroxyl, látku, v ktorej je atóm kyslíka spojený s vodíkom, v apatite, minerály, ktorý dokáže vo svojej štruktúre niesť vodu. Po prvej analýze vedci vylúčili jedno zo vzoriek misie Apollo. Zamerali sa na druhú vzorku a mesačný meteorit.

Dôkaz objavenia OH skupiny v mesačnom apatite je podľa odborníkov potešiteľný. Jej koncentrácia je totiž veľmi nízka a doteraz ju bolo prakticky nemožné zachytiť. Teraz môžu vedci definitívne začať uvažovať nad významom a pôvodom vody na Mesiaci.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.