Veľrybí trus pomáha oceánom zachytávať oxid uhličitý

17.6.2010 20:02:22 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1868x

Výkaly vorvaňa tuponosého môžu podľa vedcov pomôcť oceánom zachytávať oxid uhličitý zo vzduchu.

 

Austrálski vedci vypočítali, že vorvane v Južnom oceáne vyprodukujú ročne 50 ton železa. To stimuluje rast fytoplanktónu, ktorý počas fotosyntézy absorbuje CO2. Výsledkom procesu je zachytenie 400 000 ton uhlíka, čo je dvojnásobok množstva, ktoré veľryby vyprodukujú počas dýchania.

Fytoplanktón je základom morského potravinového reťazca a jeho rast je limitovaný množstvom živín vo vode, medzi ktoré patrí aj železo.

V poslednom desaťročí sa snažili mnohé skupiny vedcov pridávať do vody oceána železo, čím chceli „opraviť“ klimatické zmeny. Nie všetky experimenty sa podarili. Najväčší z nich, nemecká expedícia Lohafex, predstavoval pridanie šiestich ton železa do Južného oceána v roku 2008. Vedci ale nezaznamenali žiaden nárast absorbcie uhlíka.

Hoci je 400 000 ton uhlíka menej než jedna stotisícina z ročného množstva emisií vyprodukovaných pri spaľovaní fosílnych palív, vedci si myslia, že celosvetový príspevok môže byť vyšší. V oceánoch žije podľa odhadov niekoľko stotisíc vorvaňov, a nedostatkom železa trpí fytoplanktón aj v iných častiach sveta.

Kľúčovým aspektom myšlienky je, že veľryby nežerú a nevylučujú trus na jednom mieste. Žerú hlavne vo veľkých hĺbkach a zvyšky vylučujú pri hladine, kde rastie fytoplanktón, ktorý má prístup k slnečnému svetlu.

Vylučovanie trusu v plytkých vodách má preto význam aj pre samotné vorvane. Fytoplanktón je totiž požieraný zooplanktónom, ktorý potom žerú väčšie organizmy a tie sa stávajú potravou pre veľryby.

originál článku