Malária je stará ako ľudstvo samo

18.6.2010 11:33:00 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1957x

Vedci zistili, že malária je o desaťtisíce rokov staršia než sa predpokladalo. Medzinárodný tím vedený výskumníkmi z Imperial College v Londýne zistil, že tropická choroba, ktorá môže spôsobiť smrť, sa vyvinula spolu s moderným človekom, ktorý ju vyniesol z Afriky pred 60-80 000 rokmi.

 

Zistenia vedcov môžu pomôcť pri navrhovaní stratégie boja proti chorobe. Na svete je podľa odhadov ročne 230 miliónov prípadov malárie, ktoré spôsobia 1 až 3 milióny úmrtí. Riziko infekcie je aktuálne pre asi 1,4 miliardy ľudí.

„Väčšina výskumov zaoberajúcich sa šírením malárie vychádzala z predpokladu, že choroba so objavili so vznikom poľnohospodárstva pred 10 000 rokmi,“ povedal vedúci výskumu Francois Balloux. „Náš výskum ukázal, že choroba sa vyvinula spolu s ľuďmi a určite už existovala v dobe odchodu ľudstva z Afriky pred 60-80 000 rokmi.“

Vedci skúmali najväčšiu skupinu parazitických prvokov malárie. Na základe analýzy DNA dokázali určiť šírenie choroby v trópoch a vek parazita. Vedci objavili jasný súvis medzi klesajúcou diverzitou genetickej informácie a rastúcou vzdialenosťou od oblasti subsaharskej Afriky. Údaje odrážali presne záznamy o migrácii človeka, preto vedci predpokladajú, že tieto dve skutočnosti spolu súviseli.

„Genetické sekvencovanie parazitov malárie ukázalo geografické rozšírenie s prekvapivo veľkými podobnosťami vo vzťahu k presunom ľudského rodu. Genetická diverzita parazitov je najväčšou hrozbou, pretože im pomáha zvíťaziť nad imunitným systémom a vyvinúť si odolnosť voči liekov,“ povedal Balloux.

originál článku