Prečo vtáky migrujú?

7.3.2007 20:21:06 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1063x

Prečo niektoré druhy vtákov lietajú tisíce kilometrov tam a späť medzi miestami rozmnožovania a normálneho života každý rok kým iné druhy vôbec nemigrujú? Jedna z teórii bola, že predchodcovia týchto druhov si boli nútení vytvoriť migračný zvyk kvôli nedostatku ovocia a zalesnených území. Ekológovia z Arizonskej univerzity si myslia, že to tak nie je.

 

Vedci tvrdia, že s konzumáciou ovocia nemá migrácia veľa spoločného. Ide skôr o kvalitu potravy. Ako príklad uvádzajú rybáriky, ktoré migrujú a neživia sa ovocím.

Výskum ukazuje, že migrácia je dôsledkom sezónnych zmien kvality a kvantity zdrojov potravy. Hovorí tiež, že druhy, ktorých predstavitelia získavajú potravu spoločne, migrujú len zriedka.

Spoločné hľadanie potravy môže byť účinným spôsobom ako sa vyrovnať s jej nedostatkom. Skupina vtákov nájde nový zdroj potravy rýchlejšie ako samostatný jedinec.

Všeobecne sa pri migrácii vtákov predpokladalo, že migrácia na krátke vzdialenosti je len evolučným predstupňom migrácie na dlhé vzdialenosti. Nová štúdia to popiera keď ukazuje, že migranti na krátku vzdialenosť sú podstatne odlišní od druhov, ktoré prekonávajú veľké vzdialenosti.

originál článku