Uhlíková metóda núti spresniť chronológiu panovníkov v starovekom Egypte

22.6.2010 18:00:18 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2117x

Počas niekoľko tisíc rokov bol staroveký Egypt dominantou Stredozemia a bádateľom z celého sveta trvalo viac ako storočie, kým zdokumentovali vládu rôznych panovníkov v Starej, Strednej a Novej ríši. Detailná analýza zvyškov krátko žijúcich rastlín z tejto oblasti pomocou rádioaktívneho uhlíka pomáha teraz vedcom určiť dlhú a presnú chronológiu starovekých egyptských dynastií. S väčšinou predošlých odhadov sa zhoduje, vyžaduje však aj nejaké opravy histórie.

 

Aj keď predošlé časové záznamy boli relatívne precízne, určovanie presných dátumov významných udalostí v histórii starovekého Egypta vyvolávalo mnohé hádky. Tento nový výskum striktne obmedzuje predpoklady z minulosti, špeciálne, čo sa týka Starej ríše. V skutočnosti je trochu staršia, ako si niektorí bádatelia mysleli. Výskum tiež umožní presnejšie historické porovnania so susednými oblasťami ako Líbya a Sudán, ktorých nálezy už boli podrobené uhlíkovým analýzam.

Christopher Bronk Ramsey a jeho kolegovia z univerzít Oxford a Cranfield v Anglicku spolu s tímom vedcov z Francúzska, Rakúska a Izraela zozbierali hodnoty rádioaktívneho uhlíka z 211 rôznych rastlín. Získali ich z exponátov múzeí vo forme semien, košíkov, textílií, stopiek rastlín a z ovocia, ktoré sa priamo spájali s panovaním určitého faraóna. Následne porovnali ich údaje o obsahu uhlíka s historickými dátami o poradí a dĺžke vlády jednotlivých kráľov, aby mohli vytvoriť kompletnú chronológiu egyptských dynastií.

„Moja kolegyňa Joanne Rowland navštívila mnoho múzeí. V každom vysvetľovala, čo robíme a prosila ich o spoluprácu,“ povedal Bronk Ramsey. „Múzeá nám veľmi ochotne poskytli materiál, ktorý nás zaujímal. Bolo to pre nás zvlášť dôležité, keďže export vzoriek z Egypta je momentálne zakázaný. Našťastie sme potrebovali len ukážky, ktoré mali veľkosť zrnka pšenice.“

Nová chronológia naznačuje, že niektoré udalosti sa stali skôr, ako sa predpokladalo. Tvrdia napríklad, že vláda Džosera v Starej ríši začala v skutočnosti už v rokoch 2691 až 2625 pred Kristom a Nová ríša bola založená medzi rokmi 1570 a 1544 pred Kristom.

Bronk Ramsey a jeho spolupracovníci tiež objavili nejaké nezrovnalosti v hodnotách rádioaktívneho uhlíka v Nílskom údolí. Predpokladajú, že môžu byť spôsobené nezvyčajným vegetačným obdobím rastlín, ktoré v Egypte prebieha počas zimných mesiacov.

Nové časové usporiadanie v podstate obmedzuje najrôznejšie historické scenáre, ktoré vedci brali do úvahy pri starovekom Egypte.

„Po prvýkrát bolo určovanie veku pomocou rádioaktívneho uhlíka dostatočne precízne, aby umožnilo v dejinách Egypta použiť veľmi konkrétne čísla,“ tvrdí Bronk Ramsey. „Myslím si, že vedcov poteší, keď sa dozvedia, že náš malý tím výskumníkov nezávisle potvrdil storočie vedeckej práce len za tri roky.“

originál článku