ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zničia nás nezničiteľné baktérie?

23.6.2010 07:58:18 | * q
| Počet zobrazení: 444x

Odpovedajú Daniel i Samuel Furkovci a Matej Ondrášik, študenti bratislavského gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave

 

Ešte donedávna ľudia umierali pri vojnových konfliktoch nielen v boji, ale aj následkom zahnisanej nehojacej sa rany alebo po zjedení baktériami infikovanej stravy. Mor, cholera, čierny kašeľ a rôzne iné choroby boli ešte pred nedávnom smrteľné a nebola takmer žiadna šanca na ich vyliečenie. Všetko zmenil objav penicilínu. Ľudia akoby zázrakom prestali umierať na, pre dnešný svet triviálne, ochorenia. Odvtedy uplynulo už veľa času a tiež na svetový trh prišlo niekoľko druhov antibiotík – širokopásmové, imunoséra, antituberkulotiká a mnohé iné. Možno sa nad minulosťou môžeme pousmiať, lenže tento úsmev nám na perách zamrzne, keď začneme študovať bakteriálnu rezistenciu. Pomocou výsledkov prieskumu sme prišli k desivému záveru. Súčasné kmene baktérií si od začiatku éry penicilínu vybudovali pozoruhodnú novú odolnosť – rezistenciu voči liečivám, ktoré ich za normálnych okolností majú ničiť. Každý kmeň ju má vybudovanú do inej miery, lenže z generácie na generáciu majú spoločnú vlastnosť – zdokonaľujú si ju. Snažili sme sa nájsť riešenie, ktoré by pomohlo vyriešiť aspoň sčasti tento čím ďalej väčší problém. Situácia je alarmujúca a týka sa, bohužiaľ, všetkých nás.
O rezistencii
Je pravda, že niektoré kmene baktérií majú prirodzenú rezistenciu, ktorú získavajú dedením z generácie na generáciu. Lenže baktérie si ju dokážu ešte aj počas svojho bunkového cyklu zdokonaľovať mutáciou a používaním luxusných chromozómov. Mikróby sa prispôsobujú svojmu životnému prostrediu a pôsobenie liečby antibiotikami je vlastne len hra o čas. Antibiotiká sa snažia zničiť všetky baktérie skôr, ako si baktérie stihnú vybudovať rezistenciu voči nim. Z generácie na generáciu sa však odolnosť baktérií zlepšuje, až sa mikróby stanú časom rezistentnými postupne na všetky známe druhy antibiotík, s ktorými prídu do styku, pričom si pamätajú všetky liečby, ktoré boli neúspešné, a tým pádom, keď sa človek infikuje typom plne rezistentného kmeňa, žiadne antibiotiká mu už nepomôžu.

Ako takýto problém riešiť?
Súčasnými prostriedkami nevieme liečiť človeka, ktorého napadol kmeň baktérii úplne odolný voči antibiotikám. Jeho imunita si musí poradiť sama.
Podanie antibiotík v takýchto prípadoch by malo u plne rezistentných kmeňov opačný účinok. Užitím antibiotík by sme akurát posilnili pozíciu infekcie a ešte len vtedy by sa rozvinula v plnom rozsahu. Skúšali sme vymyslieť riešenie, ktoré by okrem ich neužívania, zamedzilo vzniku nových mutovaných jedincov. Veď bakteriálnu rezistenciu ovplyvňuje veľký počet rôznych faktorov rôznej dôležitosti. Po niekoľkých neúspešných začiatkoch sme sa skúsili na problém pozrieť z iného pohľadu a napadlo nám, že rezistenciu je neskoro potláčať. Musíme urobiť iný krok.
Po konzultácii s naším profesorom biológie a zároveň autorom niekoľkých kníh, Dr. Jánom Križanom sme si všimli jednu zaujímavosť. Viac ako 90% novo vzniknutých plne rezistentných kmeňov vzniklo nesprávnym užívaním antibiotík počas liečby. Pacienti si takmer do jedného samovoľne vysadzovali lieky, čím umožnili baktériám získať odolnosť na nedobraté antibiotiká. Z pacientov sa stali prenášači rezistentného kmeňa. A pribudli ďalší pacienti, tentoraz náhodne napadnutí stykom s časticami už rozneseného plne rezistentneho mikrobiálneho kmeňa.
Navrhli sme preto liečebný postup, ktorý potlačí vznik nových rezistentných mikrobiálnych kmeňov.
Doterajší liečebný postup spočíval v tom, že lekár po zistení ochorenia nasadil na liečbu nejaké relatívne ľubovoľné antibiotiká. V súčasnosti má ošetrujúci lekár k dispozícií rad niekoľkých antibiotík a je len na jeho uvážení, ktoré vám pri zistení ochorenia predpíše. Prakticky každý lekár môže predpísať ktorékoľvek antibiotikum, pričom sa riadi vlastnou skúsenosťou a aktuálnym úsudkom. Takáto liečba je v mikrooblasti liečebného systému maximálne úspešná, lenže pri liečbe v makroregiónoch vytvára nevýhodu, ktorú sčasti spôsobuje medziregionálna migrácia ľudí. Náš liečebný systém oproti doterajšiemu spôsobu selektuje antibiotiká, ktoré je možné použiť na predpis pre domácu samoliečbu pacienta a okruh antibiotík, ktoré je možné nasadiť výhradne pri hospitalizácii v nemocnici pod dohľadom lekára. Význam takéhoto spôsobu selekcie je v tom, že v maximálne možnej miere zamedzuje styk akéhokoľvek liečeného kmeňa so všetkými druhmi antibiotických liečiv, čím neumožní vznik nového plne rezistentného kmeňa. Podávanie liečiva počas hospitalizácie je dôležité hlavne preto, že pri takejto liečbe nenastane samovoľné vysadenie užívaného liečiva, liečený pacient sa nestane prenášačom, a tak neposkytuje priestor pre vznik mutanta infekcie. Je dôležité, aby bola liečba kompletne ukončená, pretože len fakt, že budú zničené všetky jedince bakteriálneho ochorenia, zabráni vzniku mutácie. Čo i len jeden mutant je schopný v relatívne krátkom časovom úseku zamoriť svojím potomstvom celý organizmus, čo si častokrát neuvedomujeme. Nikomu z nás ani nenapadne, čo to môže spôsobiť, ak nedoberieme tabletky v plnom rozsahu, ako predpísal lekár. Bohužiaľ, situácia je alarmujúca a toto je jediné možné riešenie pre potlačenie rozsiahleho problému, akým je celková plná rezistencia mikróbov. Je potrebné postaviť sa a čeliť skutočnosti zoči voči, kým nie je neskoro. Naše riešenie je schopné potlačiť vznik nových smrteľných kmeňov, ktoré nie sú súčasnými spôsobmi liečiteľné až do doby, kým sa nájde nový spôsob, ako zdolať aj plne rezistentnú formu infekcie pomocou účinkujúcich liekov. Dovtedy je takáto liečebná metóda asi jedinou možnosťou, ktorú môžeme na spomalenie šírenia nebezpečných smrteľných bakteriálnych kmeňov aplikovať.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,06
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.