ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Bola niekedy Venuša obývateľná?

25.6.2010 17:17:51 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2373x

Sonda Venus Express Európskej vesmírnej agentúry pomáha vedcom zistiť, či boli na Venuši niekedy oceány. Ak by boli, znamenalo by to, že v počiatkoch jej existencie sa na Venuši dalo žiť podobne ako na Zemi.

 

V týchto dňoch sa zdajú Zem a Venuša úplne odlišné. Na Zemi prekvitá život a Venuša je pekelne horúcim miestom. Bez ohľadu na to sú si ale tieto planéty v mnohých veciach veľmi podobné. Majú takmer rovnakú veľkosť a vedci vďaka sonde zisťujú aj ďalšie podobnosti.

„Základné zloženie Venuše a Zeme je veľmi podobné,“ povedal Håkan Svedhem z ESA zodpovedný za projekt Venus Express.

Jeden podstatný rozdiel tu ale je. Na Venuši je veľmi málo vody. Keby sa oceány Zeme rozprestreli po celom jej povrchu, vrstva vody by bola hlboká 3 kilometre. Ak by skondenzovala všetka vodná para na Venuši, vrstva by mala hĺbku asi 3 cm.

Napriek tomu tu istá podobnosť je. Pred miliardami rokov bolo na venuši pravdepodobne oveľa viac vody. Venus Express nedávno potvrdila, že z planéty uniklo do vesmíru veľké množstvo vody. Spôsobilo to ultrafialové žiarenie zo Slnka, ktoré preniklo do atmosféry planéty a rozbíjalo molekuly vody na atómy kyslíka a vodíka. Tie potom unikli do vesmíru.

Venus Express merala mieru tohto úniku a potvrdila, že do vesmíru uniká zhruba dvakrát toľko vodíka ako kyslíka. Zdrojom týchto unikajúcich iónov by preto podľa vedcov mali byť molekuly vody. Sonda tiež zistila, že vo vrchnej časti atmosféry planéty sa nachádza stále viac deutéria, ťažkej formy vodíka, pretože tomu sa zo zovretia planéty ťažšie uniká.

„Všetko naznačuje, že v minulosti bolo na planéte veľa vody,“ povedal Colin Wilson z Oxfordu. No však nemusí znamenať, že na planéte boli aj oceány.

Podľa počítačového modelu francúzskych vedcov mohla byť veľká časť objemu vody prítomná v atmosfére a existovala len pri vzniku planéty, kedy bol povrch planéty úplne rozžeravený. Keď sa molekuly vody rozpadali na atómy, neustály pokles teploty spôsobil stuhnutie povrchu, čo znamená, že oceány na Venuši neexistovali.

Hoci je túto hypotézu ťažké overiť, je kľúčová. Ak by na povrchu Venuše niekedy boli zásoby vody, bolo na nej s najväčšou pravdepodobnosťou v určitej dobe možné žiť.

Ak by aj bola pravdivá, model neuvažuje. že mohlo dôjsť ku kolízii medzi planétou a inou kométou, ktorá by na Venušu po jej stuhnutí mohla priniesť nové zásoby vody, ktoré by mohli byť potenciálnym prostredím pre vznik a existenciu života.

Mnoho otázok teda ešte ostáva otvorených. Európska sonda snáď vedcom niekoľko odpovedí napovie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,24
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.