Strach treba poraziť, nie odohnať

29.6.2010 11:08:28 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2491x

Mozog sa prejavuje charakteristickým spôsobom vždy, keď človek prejaví odvahu poraziť strach.

 

Prečo by mal niekto skenovať mozog ľudí, ktorí sa boja hadov, vo chvíli, keď pociťujú strach? Aby zistil, čo sa deje v mozgu človeka, ktorý prejavuje svoju odvahu.

Toto využili izraelskí vedci z Weizmannovho inštitútu, ktorí ukázali, že odvaha neprichádza vo chvíli, keď sa strachu zbavíme, ale keď sme nútení ho prekonať. „Hasič, ktorý vchádza do horiacej budovy, má určite odvahu, nie je však bez strachu,“ povedal Yadin Dudai.

Pozorovanie vedcov objavilo oblasť mozgu, ktorá môže byť cieľom snáh o zvládnutie fóbií. Testovali 39 ľudí, ktorí sa báli hadov. Vystavili ich blízkosti nejedovatých plazov a pozorovali činnosť ich mozgu pomocou funkčnej magnetickej rezonancie. Ľudia tvrdili, že čím bol had bližšie k nim, tým sa viac báli.

Ich telo však tvrdilo niečo iné. Vedci zaznamenali malé zmeny, neovládateľný znak spôsobovaný strachom. Účastníci sa potili najmenej, keď preukázali odvahu.

Magnetická rezonancia ukázala, že pri rozhodovaní účastníkov, či sa k hadovi priblížiť alebo sa od neho vzdialiť. Jedna z oblastí, ktorú v minulosti spájali s emóciami, Brodmannova oblasť 32 (angl. subgenual anterior cingulate cortex, sgACC) , bola mimoriadne aktívna vo chvíli, keď sa človek priblížil k hadovi. Čím vystrašenejší predtým účastníci podľa vlastných slov boli, tým aktívnejšia bola táto oblasť mozgu.

Vedci si preto myslia, že ak by sa podarilo udržať túto oblasť mozgu aktívnu, znamenalo by to vyrovnať sa so svojím strachom.

originál článku