Ako sa dokážu morské korytnačky vrátiť na rovnakú pláž a naklásť tam vajcia?

9.3.2007 11:44:27 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2403x

Morské korytnačky sa pri kladení svojich vajec vracajú takmer vždy na rovnakú pláž. Tá je ale často veľmi vzdialená od zdroja potravy a samičky musia prekonať stovky kilometrov oceána bez akýchkoľvek orientačných bodov. Ako sa dokážu vrátiť na rovnaké miesto?

 

Štúdia francúzskych vedcov ukázala, že korytnačky používajú relatívne jednoduchý navigačný systém využívajúci magnetické pole Zeme a to im umožní vrátiť sa na rovnaké miesto kladenia vajec aj bez toho, aby boli schopné rozlišovať odchýlenie smeru morských prúdov.

Karety obrovské (Chelonia mydas) prekonajú približne každé štyri roky stovky kilometrov k špecifickému miestu kladenia vajec. Pre lepšie pochopenie ich navigácie vykonal tím vedcov zložený z biológov a oceánológov dve série experimentov. Vedci odchytili korytnačky na začiatku cyklu kladenia vajec, takže zvieratá to nútilo vrátiť sa do oblasti kladenia vajec a dokončiť cyklus. Na panciere im umiestnili vysielačky, aby ich mohli sledovať pomocou satelitu, a vypustili ich do otvoreného oceána stovky kilometrov od pôvodného miesta.

Prvým experimentom študovali výskumníci navigačný systém korytnačiek a zisťovali, akým spôsobom reagujú na morské prúdy, prípadne či im tie pomáhajú v navigácii. Štúdia ukázala, že korytnačkám umožňuje navigačný systém nájsť miesto kladenia vajec z ktoréhokoľvek miesta v oceáne. Ako keby mali v sebe zabudovaný kompas ukazujúci na pláž, kde sa vyliahnu ich potomkovia. Ich pohyb je kombináciou vedomého pohybu a pôsobenia morských prúdov. Jednej korytnačke vypustenej 250 km od pôvodného miesta trvalo dva mesiace kým prekonala vzdialenosť 3500 km a vrátila sa naspäť!

V druhom experimente skúmali vedci vplyv magnetického poľa Zeme na korytnačí navigačný systém. Ukázali, že korytnačky skutočne využívajú magnetické pole Zeme na svoju orientáciu. Ak je toto pole narušené veľkým magnetom, ich orientácia je slabšia. Je však stále dostatočná na to, aby sa vedeli vrátiť. To svedčí o tom, že magnetické pole nie je ich jediným pomocníkom pri navigácii. Vedci sa domnievajú, že ďalšou pomôckou môže byť čuchový zmysel rovnako ako čuch niektorých vtákov. Hypotéza teraz čaká na overenie ...

originál článku