Môže teória chaosu pomôcť predpovedať infarkt?

26.7.2010 12:43:08 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1598x

Modely chaosu by mohli raz pomáhať modelovať srdcové arytmie – neprirodzené rytmy tlkotu srdca. Myslia si to vedci z Amerického fyzikálneho inštitútu.

 

V posledných rokoch sa medicína v oblasti dynamiky srdcovej činnosti čoraz viac zameriavala na teóriu chaosu. Hoci chaos znamená poruchu dynamického systému, nájdenie jeho pôvodu a sledovanie jeho vývoja umožňuje vedcom predpovedať a možno aj predchádzať niektorým jeho následkom.

Dôležitým príkladom je chaotické správanie ventrikulárnej fibrilácie, nepravidelného srdcové rytmu, ktorý často až ohrozuje život pacienta. Vedecké výskumy ukázali, že v tomto prípade spôsobuje fibrilácie chaos v dvoch a troch rozmeroch na zlome špirálovitých vĺn charakterizujúcich srdcovú činnosť.

Iný výskum ukázal, že jeden z typov nepravidelnosti srdcovej činnosti, náhla odozva na prudké búšenie srdca nazývaná „priestorovo nesúhlasný alternans“, vedie k chaotickému správaniu a preto je možným predpokladom srdcového infarktu.

Matematici Shu Dai z Ohijskej univerzity a David Schaeffer z Duke University na základe predchádzajúcich výskumov hľadali nové chaotické riešenie rovnice pre alternans v jednorozmernom vlákne srdcového tkaniva, na ktorého konce pôsobili spúšťacie stimuly. Pomocou extrémnych parametrov dokázali vedci identifikovať v čase chaotické priestorové správanie. Výsledný chaos môže mať jedinečný pôvod, ktorý sa vedcom doteraz nepodarilo identifikovať.

originál článku