ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Archeológovia objavili doteraz najväčšieho potkana

27.7.2010 13:33:14 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2291x

Vedci objavili v rámci archeologického výskumu vo Východnom Timore kosti doteraz najväčšieho potkana, ktorý vážil približne 6 kilogramov.

 

V rámci vykopávok odhalili pozostatky trinástich druhov hlodavcov, z ktorých bolo 11 doteraz úplne neznámych. 8 z rôznych druhov potkanov vážilo viac než kilogram.

„Východná Indonézia je miestom prajúcim evolúcii potkanov a krýs. Chceme upriamiť medzinárodnú pozornosť na ochranu tohto územia,“ povedal Ken Aplin z organizácie CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation). „Hlodavce tvoria takmer 40 % celosvetovej diverzity cicavcov a sú kľúčovým prvkom ekosystémov dôležitým v procese kultivácie pôdy a šírenia semien rastlín. Zachovanie biodiverzity potkanov a krýs je rovnako dôležité ako ochrana vtákov či veľrýb.“

Metóda uhlíkového datovania ukázala, že najväčší žijúci potkan vyhynul pred 1000 až 2000 rokmi spolu s väčšinou ďalších timorských druhov hlodavcov objavených v jaskyni počas vykopávok. Len jeden z objavených druhov prežil v Timore až do dnešných dní.

„Ľudia žijú na ostrove už viac ako 40 000 rokov a počas tohto obdobia krysy lovili. Napriek tomu však mnohé druhy vymizli len nedávno,“ povedal Alpin. „Myslíme si, že je to dôkaz udržateľného životného štýlu ľudí na ostrove pred 1500 rokmi. Ukazuje sa, že vyhynutie druhu nie je podmienené príchodom jeho lovcov. Spôsobilo ho podľa nás veľké ničenie lesa kvôli poľnohospodárskej činnosti a to mohlo prísť až po príchode kovových nástrojov.“

Na každom ostrove Indonézie sa vyvinuli potkany osobitným spôsobom. Alpin objavil iných šesť nových druhov v jaskyniach na ostrove Flores. Niektoré z nich tam ešte do dnešných dní môžu žiť, zatiaľ ich však biológovia neobjavili.

Timor má niekoľko vlastných cicavcov, väčšinu druhov tvoria krysy a netopiere. Väčšina Timoru je vyprahnutá, čo je následok ničenia pralesov.

„Hoci dnes je na TImore menej než 15 % pôvodnej plochy lesa, niektoré časti ostrova sú stále husto zalesnené,“ povedal Alpin. „Počas minulej výpravy som našiel čerstvé pozostatky druhu potkana, ktorý sme poznali len z vykopávok.“

Doteraz vážil najväčší známy potkan 2 kilogramy a žil v dažďových pralesoch na Filipínach a Novej Guiney.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.