Nad riadením vozíka neohrniete nosom

27.7.2010 14:18:31 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1278x

Niekoľko vydýchnutí nosom môže umožniť ľuďom s vážnym zdravotným postihnutím komunikovať, surfovať po internete a riadiť ich invalidný vozík.

 

Noam Sobel, izraelský neurobiológ, umiestnil so svojimi kolegami senzory tlaku na koniec nosovej trubice, ktoré zachytávali zmeny pri dýchaní človeka. Podľa jeho slov ostáva po úrazoch riadenie dýchania väčšinou nepoškodené.

Zariadenie možno pripojiť k softvéru v počítači alebo invalidnom vozíku. Na písanie či surfovanie po internete stačí, ak pacient dýchne pri správnej voľbe či písmene, ktoré neustále prebiehajú na obrazovke.

Riadenie invalidného vozíka vyžaduje od používateľov, aby postupne vydychovali presne určeným spôsobom na základe smeru, v ktorom sa chcú hýbať. Kód je podľa Sobela navrhnutý tak, aby sa nestalo, že sa vozík začne pohybovať opačne.

Počas testovania dokázali dvaja z troch ľudí s locked-in syndrómom pomocou systému písať listy. Po krátkom tréningu pomocou systému surfovalo na internete všetkých jedenásť testovaných ľudí s ochrnutím všetkých končatín.

Systém je podľa Sobela oveľa lacnejší než sledovanie pohybu oka. Okrem pomoci hendikepovaným by mohol systém dať aj zdravým ľuďom akoby tretiu ruku. Napríklad chirurgovia operujúci pomocou robotov by mohli pracovať s otvorenou ranou bez asistencie iných osôb.

Otázkou ostáva, či je systém vhodný pre ľudí s locked-in syndrómom, ktorí nemajú pod kontrolou svoj svalový systém. Sobel preto plánuje systém testovať práve ľuďmi s týmto postihnutím.

originál článku