V Černobyle klesá počet druhov cicavcov

31.7.2010 23:53:54 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2057x

Najväčšie sčítanie organizmov svojho druhu v oblasti černobyľskej tragédie ukázalo, že v okolí jadrovej elektrárne klesá počet druhov cicavcov.

 

Výskum mal byť stanovením najspoľahlivejšieho spôsobu sledovania vplyvu kontaminácie oblasti na divú prírodu v nej. Vychádzal z takmer štvorročnej práce na pozorovaní a počítaní zvierat. Vyplynulo z neho, že najlepším kvantitatívnym ukazovateľom sú vtáky.

Vedci vedení prof. Timothym Mousseauom z University of South Carolina považujú svoj takmer trojročný výskum za ďalší dôkaz o významnom vplyve katastrofy na biodiverzitu. Mousseau spolu s Andersom Mollerom z Parížskej univerzity Sud sledovali v rokoch 2006-2009 živočíchy od hmyzu cez obojživelníky, plazy a vtáky až po cicavce. V najnovšej práci uviedli, že v skupinách plazov a cicavcov dochádza k znižovaniu biodiverzity.

Vedci porovnali počet druhov v zamorenej oblasti s počtom druhov v podobných prostrediach. Rozdiel bol podľa ich slov markantný.

Počas sčitovania druhov sledovali výskumníci tiež vplyv radiácie na živočíchy. Zistili, že najviditeľnejší vplyv má zamorenie na vtáky - pozorovali napríklad vtáky v nádormi na nohách, krku a okolo očí.

Ukrajinskí vedci s najnovšími závermi nesúhlasia, tvrdia pravý opak. Na základe pozorovania Sergeja Gaščaka vraj život v okolí elektrárne prekvitá, pretože ho neovplyvňujú zásahy človeka.

Mousseau si myslí, že zvieratá napriek všetkým snahám o zdanie opaku, v zamorenej oblasti trpia a ubúda ich. Označil oblasť za vhodné laboratórium, v ktorom možno sledovať dlhodobé následky katastrofy tohto typu.

originál článku