Horniny možno dokážu život na Marse pred 4 miliardami rokov

2.8.2010 18:30:31 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2985x

Nový článok v odbornom časopise Earth and Planetary Science Letters hovorí o výskume hydrotermálneho vzniku uhličitanových hornin v oblasti Nili Fossae na planéte Mars. Zistenia vedcov môžu pomôcť dokázať prítomnosť života na Marse pred 4 miliardami rokov v období Noachian.

 

V článku analyzujú Adrian Brown a jeho kolegovia z NASA, Johns Hopkins University a brazílskej Universidade Estadual de Campinas údaje z Kompaktného spektrometra skúmajúceho Mars (CRISM) pomocou záberov z projektu HiRISE.

Vedci predpokladajú, že uhličitanové horniny z oblasti Nili Fossae sú tvorené hydrotermálne zmenenými ultramafickými horninami. Zistili tiež, že v horninách nie sú uhličitany obsahujúce len horčík. Podľa nich sa pri uhličitanoch nachádza aj mastenec a teda pravdepodobne došlo k zmene prvotných hornín obsahujúcich veľké množstvo horčíka.

„Predpokladáme, že hydrotermálna aktivita poskytla dostatočnú energiu životu na Marse,“ povedal Brown. „Navyše si myslíme, že by bolo treba možné pôdne dôkazy prítomnosti života chrániť podobne, ako je chránená oblasť Pilbara v západnej Austrálii, ktorá je svojím zložením a možným dôkazom prahôr analogickým miestom k oblasti Nili Fossae na Marse.“

originál článku