Ako sa kmeňová bunka rozhodne akým tkanivom sa stať

3.8.2010 10:35:43 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2252x

Do 24 hodín od kultivácie kmeňových buniek človeka na novom type mriežky dokážu vedci z Michiganskej univerzity predpovedať diferenciáciu buniek a typ tkaniva, na ktoré sa premenia.

 

Diferenciácia je proces, pri ktorom sa zmenia kmeňové bunky na iný typ buniek. Jej pochopenie je kľúčom k budúcej liečbe regeneráciou pomocou kmeňových buniek.

„podarilo sa nám prvýkrát ukázať, že vieme predpovedať diferenciáciu buniek už počas prvého dňa,“ povedal Jianping Fu, docent mechaniky a biomedicínskeho inžinierstva, ktorý je hlavným autorom výskumu. „Bežne trvá určenie nového typu buniek aj viac ako týždeň. Naša práca by mohla urýchliť tento proces a nájsť využitie v regeneratívnej medicíne.“

Vedci skúmali mechaniku kmeňových buniek a jemné sily, ktorými pôsobia na materiál, na ktorom sa nachádzajú. Tieto sily súvisia s diferenciáciou, doposiaľ ich však odborníci neskúmali. A práve napnutie materiálu pomohlo vedcom určiť typ tkaniva, na ktoré sa bunky premieňali.

Vedci vytvorili novú mriežku, na ktorej kultivovali bunky. Jej napnutie je možné určiť bez zmeny jej chemického zloženia, čo bežné mriežky neumožňujú.

„Náš výskum ukázal, že ak sa kmeňové bunky začnú diferencovať na nejaký typ tkaniva, sily, ktorými pôsobia sú odlišné od tých, ktorými pôsobia pokojné bunky alebo bunky meniace sa na iný typ tkaniva,“ povedal Fu. „Dokázali sme, že vývoj týchto síl môžeme považovať za prvý indikátor diferenciácie kmeňových buniek.“

Výroba novej mriežky je navyše pomerne lacná. Preto si vedci myslia, že ich postup je praktický a hlavne prístupný celej odbornej komunite.

originál článku