Počítač už aj na surfe

25.8.2010 15:28:24 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1232x

Počítače sú dnes už skutočne všade. Študenti Kalifornskej univerzity ich spolu so senzormi umiestnili dokonca aj na dosku, ktorú využívajú športovci pri surfovaní.

 

Študenti strojníctva zo San Diega umiestnili počítač a senzory na surf a merali pomocou nich rýchlosť vody prúdiacej pod doskou. Počítač posielal v reálnom čase údaje o rýchlosti vody druhému počítaču na brehu oceána.

Projekt je súčasťou výskumu doktoranda Benjamina Thompsona, ktorého cieľom je zistiť, ši má surf optimálnu flexibilitu.

Študenti pripojili k surfu osem senzorov a mikropočítač. Museli kvôli tomu urobiť drobné úpravy dosky, do ktorej vyryli kanáliky pre káble a senzory. Mikropočítač komunikoval s brehom pomocou bezdrôtovej technológie. Údaje tiež ukladal na pamäťovú kartu.

Doteraz sa nepodarilo vedecky dokázať, že ohyb surfu má vplyv na jeho použiteľnosť pri športe. Thompson preto chce túto vlastnosť vedecky preskúmať. Chce zistiť, že miera jeho ohybnosti zlepšuje výkonnosť a pocit na surfe a či optimálna flexibilita závisí aj od skúseností surfistu, či charakteru vĺn.

Podľa prof. Qianga Zhua, ktorý na Kalifornskej univerzite zastrešuje výskum interakcie tekutých látok, je každý výskum v tejto oblasti dôležitý, pretože má široké využitie v strojárstve, stavebnom a leteckom inžinierstve a aj v bioinžinierstve.

originál článku