Žabie bunky zlepšujú umelému nosu čuch

25.8.2010 16:05:46 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1966x

Vedcom sa podarilo zlepšiť čuch robota pomocou geneticky upravených žabích buniek.

 

Podľa Shoji Takeuchiho z Tokijskej univerzity sú umelé nosy ešte stále Ďaleko od dokonalosti, hoci sa už istý čas používajú napríklad na zistenie pokazeného jedla na výrobných linkách.

Elektronické nosy používajú kremenné tyčky, ktoré vibrujú s rozličnou frekvenciou podľa látky, ku ktorej sa pripoja. Tento systém ale nie je presný, pretože rôzne páchnuce látky môžu mať podobnú hmotnosť molekúl, čo skresľuje výsledky.

Takeuchi si myslí, že na rozlišovanie biomolekúl, napríklad markerov chorôb v našom dychu, nie je nič lepšie ako biológia. Spolu so svojimi kolegami vyvinuli živý senzor pachu.

Najskôr geneticky modifikovali nedospelé bunky africkej žaby druhu Xenopus laevis aby sprostredkovali bielkoviny slúžiace ako receptor čuchu. Bunky tejto žaby sú dobre preskúmané a mechanizmus sprostredkovania proteínov vedci podrobne popísali.

Modifikované bunky potom vedci umiestnili medzi elektródy a merali prúd pri naviazaní rozličných molekúl na receptory. Zistili, že touto metódou dokážu odlíšiť aj takmer identické biomolekuly.

Aby Takeuchi svoj koncept dokázal, vytvoril robota, ktorý hýbe hlavou, ak zacíti feromóny nočných motýľov. Vo výskume chce so žabími bunkami ďalej pokračovať pri vytváraní iných receptorov reagujúcich na rozmanité pachy. Môže to podľa neho pomôcť vytvoriť nový, bližší vzťah medzi človekom a robotmi.

originál článku