Vedci objasnili výkyvy nálady adolescentov

13.3.2007 09:11:45 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 5905x

Je známe, že „búriace sa hormóny“ spôsobujú mnohým mladým ľuďom v období dospievania zmeny nálady a stres. Doteraz neboli identifikované špecifické príčiny pubertálnej úzkosti a to sťažovalo pochopenie a riešenie pocitov úzkosti u adolescentov.

 

Vedci z USA publikovali výsledky výskumu, v ktorých uvádzajú, že hormón THP (tetrahydroprogesterón, allopregnanolon), ktorý je za normálnych podmienkou produkovaný ako odpoveď na stres, mení v čase puberty svoj efekt a zvyšuje pocity úzkosti.

Tento hormón pôsobí normálne ako sedatívum, pôsobí na časti mozgu, ktoré tlmia mozgovú aktivitu. V dospelosti pomáha tento hormón vyrovnať sa so stresom a spôsobuje upokojenie už pol hodiny po stresujúcej udalosti.

Cieľom steroidov, medzi ktoré patrí aj THP, je tzv. GABA-A receptor, ktorý utlmuje aktivitu v mozgu. Jeden z podtypov receptoru, ktorý obsahuje delta zložku, má najvyššiu citlivosť na steroidy. Na štúdium roly tohto receptoru v puberte skúmali vedci myši ktoré umiestnili do stresujúcej situácie. Zistili, že alpha4-beta2-delta receptor má normálne veľmi slabé prejavy, ktoré sa ale v čase dospievania veľmi dramaticky zosilňujú. Paradoxne práve hormón THP vplýval na zvýšenie mozgovej aktivity, ktorá mala za následok väčší pocit úzkosti.

Vedci zistili, že prejavy receptora GABA-A závisia od hormonálnych zmien, ktoré prebiehajú hlavne v puberte. Vnáša to nový pohľad na zmenu nálady adolescentov.

originál článku