Prvý dotykový trojrozmerný televízor

31.8.2010 13:55:21 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2149x

Japonskí vedci uviedli, že vyvinuli prvý trojrozmerný televízny systém, ktorý používateľovi dovoľuje dotýkať sa, stískať a šťuchať do obrázkov, ktoré sa hýbu pred ním.

 

„Po prvý raz môžete cítiť obraz vo vzduchu,“ povedal Norio Nakamura z japonského inštitútu National Institute of Advanced Industrial Science and Technology. „Máte pocit dotyku, napríklad stláčania gumenej loptičky, alebo naťahovania lepkavého ryžového koláčika.“

Technológia mení tvar trojrozmerného obrazu s ohľadom na „dotyky“ snímané pomocou kamier sledujúcich pohyb prstov človeka.

Vedci ešte nevedia, kedy uvedú technológiu do praxe, vidia však jej využitie pri simulácii chirurgických zákrokov alebo v oblasti videohier, kde budú mať hráči pocit, že skutočne držia zbraň či športové náčinie. Mohla by tiež poslúžiť na doplnenie skutočnosti pomocou naskenovaných obrázkov.

„Technológia by mohla umožniť vytvorenie virtuálneho múzea, v ktorom by sa mohli návštevníci dotknúť diel, ktorých sa bežne dotýkať nemôžu,“ povedal Nakamura.

originál článku