ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nesmrteľné signály sľubujú perfektné video na webe

7.9.2010 17:04:10 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2149x

Dokonalý video stream prichádzajúci cez vaše internetové pripojenie bez iritujúceho blikania vyzerá v predstave podobne nepravdepodobne ako objavenie elixíru mladosti. Tím optických inžinierov si ale myslí, že prišiel na spôsob, ako to dosiahnuť. Predstavili spôsob revitalizácie svetelných signálov v optických vláknach, čo umožňuje v kábloch prenášať viac údajov.

 

Aplikácie prenášajúce pomocou internetového pripojenia video menia spôsob prenosu údajov internetom prostredníctvom optických vlákien. Bežne sa údaje prenášajú pomocou série svetelných pulzov, kde každý pulz kóduje jeden bit informácie. Do svetelného lúča sa dá vtesnať aj viac údajov možnou zmenou fázy každého pulzu merateľným spôsobom. Ešte väčšiu prenosovú kapacitu možno dosiahnuť použitím svetla s rôznou intenzitou.

Svetelné signály sa ale postupne rozptyľujú interakciou s vláknom. Čím zložitejší je signál, tým ťažšie je ho obnoviť po tzv. atenuácii. Potrebné je obrátenie procesu degradácie a nájdenie spôsobu obnovy pôvodného signálu. David Richardson a jeho kolegovia zo Southamptonskej univerzity jeden spôsob objavili.

Ich zariadenie vytvára kópie oslabeného prichádzajúceho signálu a mieša ju s laserovým lúčom v špeciálne navrhnutom optickom vlákne. To vytvára dva prídavné silné signály, ktoré sú v rovnakej fáze ako dátový signál, jeden z vyššou a jeden s nižšou frekvenciou než originál. Tieto signály potom fungujú ako skelet, ktorý sa po interakcii s druhou kópiou dátového signálu v druhom vlákne postará o odstránenie šumu a vznik čistej verzie signálu.

Vedci predviedli svoj postup pri prenosovej rýchlosti 40 gigabitov za sekundu, tvrdia ale, že sa dá použiť aj pri väčšom množstve prenášaných údajov.

Podobné systémy boli známe už v minulosti, podľa Richardsona ale fungovali „len vo veľmi špecifických podmienkach, kedy sú známe fáza a prenosová frekvencia prichádzajúceho signálu“. Nové zariadenie dokáže prichádzajúci signál rekonštruovať aj bez týchto informácií, k čomu v reálnom svete dochádza častejšie.

Súčasná verzia funguje s relatívne jednoduchým signálom, kde je informácia kódovaná v jednej alebo dvoch fázach.

„Naším prvotným záujmom je rozšírenie techniky na zložitejšie signály,“ povedal Richardson. Niečo podobné sa podarilo vedcom na University of Central Florida, tí ale nedokázali jednotlivé súčasti ich zariadenia prepojiť do funkčného celku.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,22
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.