Živočíšne farbivo v tropickej rastline

9.9.2010 21:10:47 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1607x

Vedci z Floridskej medzinárodnej univerzity objavili v strelícii bilirubín.

 

Bilirubín bol v minulosti považovaný len za živočíšny pigment, ktorý sa spája s pomliaždeninami a žltačkou. V roku 2009 objavili vedci tento pigment v miešku strelície druhu Strelitzia nicolai. Objav vedcov zviditeľnil. Ich najnovší výskum je rozšírením pôvodného a poskytuje nový pohľad na prítomnosť živočíšnych pigmentov v rastlinách.

Strelícia kráľovská je známa prenikavou oranžovou a modrou farbou kvetov. Pochádza z južnej Afriky, ale pestujú ju v mnohých tropických oblastiach. Okrem farby sa vyznačuje aj výrazným tvarom kvetu, ktorý pripomína hlavu vtáka. Na rozdiel od výraznej farby kvetov je plod rastliny bledý a z veľkej časti pokrytý listami. Po dozretí sa ale v plode nachádzajú výrazne oranžové semená.

Pomocou kvapalinovej chromatografie (HPLC) a HPLC/elektrosprej ionizácia tandemovej hmotnostnej spektrometrie vedci zistili, že bilirubín je hlavné farbivo v miešku rastliny a objavili malé koncentrácie pigmentu aj v kališných lístkoch.

„Výskum je prvým objavením bilirubínu v rastline, a ukazuje, že sa nachádza aj v iných druhoch rastlín než len v druhu Strelitzia nicolai. Ďalší výskum môže pomôcť pri manipuláciou s farbou v procese šľachtenia a genetických zmien,“ povedala Cary Pironeová, ktorá viedla výskumný tím.

Výskum by mal mať podľa vedcov ohlas medzi odborníkmi. Vyvolá rozruch ako každý objav niečoho nezvyčajného u niečoho známeho, v tomto prípade strelície.

originál článku